Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kraj: Rząd przyjął projekt ustawy o przekształceniu OFE

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Rząd przyjął projekt ustawy o przekształceniu OFE. Zakłada ona, że nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca, a od tego dnia do 2 sierpnia uczestnicy OFE będą mogli zdecydować, czy przekazać te fundusze na nowe Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), czy przenieść je na konto w ZUS.

W przypadku wyboru ZUS po wejściu w życie ustawy będzie można złożyć deklarację wyboru. W przypadku IKE środki zostaną tam przekazane automatycznie.

Przenoszącym środki na IKE zostanie potrącona opłata przekształceniowa w wysokości 15 procent aktywów netto danego OFE. Środki z tej opłaty trafią w przyszłym roku do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS. Natomiast pieniądze osób, które wybiorą ZUS, trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Zgodnie z projektem transfer środków nastąpi na początku przyszłego roku. Wtedy prowadzące OFE Powszechne Towarzystwa Emerytalne staną się Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnych, a OFE przekształcą się w Specjalistyczne Fundusze Inwestycyjne Otwarte (SFIO). Mają one inwestować na rynku kapitałowym.

Automatycznie do ZUS trafią pieniądze zgromadzone w OFE przez osoby, które do października 2022 roku osiągną wiek emerytalny, w przypadku których większość środków z OFE została już przekazana do ZUS.

Projekt zakłada, że pieniądze przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych, które trafią do ZUS, będą podlegały dziedziczeniu.

IAR

Autor P. G.

2021-03-02

Więcej informacji z tej kategorii

Wiara: Nowe organy w Wyszkowie

Wiara: Nowe organy w Wyszkowie

Sanktuarium Św. Idziego w Wyszkowie cieszy się nowym instrumentem muzycznym. W niedzielę 27 listopada na Mszy Świętej...

Wiara: 50 lat Instytutu Muzyki

Wiara: 50 lat Instytutu Muzyki

Minionej soboty 26 listopada Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej Diecezji Łomżyńskiej świętował swoje...

Słowo Życia: 27 listopada

Słowo Życia: 27 listopada

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU   Mt 24, 37-44 Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jak było za dni Noego, tak będzie...

Słowo Życia: 26 listopada

Słowo Życia: 26 listopada

SOBOTA TRZYDZIESTEGO CZWARTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO   Łk 21, 34-36 Jezus powiedział do swoich uczniów: „Uważajcie na...

Wiara: Duchowa adopcja kapłanów

Wiara: Duchowa adopcja kapłanów

W te niedziele rozpocznie się dzieło duchowej adopcji kapłanów. Powstało ono ponad 12 lat temu. W akcji każdy może...