Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kraj: Rząd przyjął projekt ustawy o przekształceniu OFE

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Rząd przyjął projekt ustawy o przekształceniu OFE. Zakłada ona, że nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca, a od tego dnia do 2 sierpnia uczestnicy OFE będą mogli zdecydować, czy przekazać te fundusze na nowe Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), czy przenieść je na konto w ZUS.

W przypadku wyboru ZUS po wejściu w życie ustawy będzie można złożyć deklarację wyboru. W przypadku IKE środki zostaną tam przekazane automatycznie.

Przenoszącym środki na IKE zostanie potrącona opłata przekształceniowa w wysokości 15 procent aktywów netto danego OFE. Środki z tej opłaty trafią w przyszłym roku do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS. Natomiast pieniądze osób, które wybiorą ZUS, trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Zgodnie z projektem transfer środków nastąpi na początku przyszłego roku. Wtedy prowadzące OFE Powszechne Towarzystwa Emerytalne staną się Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnych, a OFE przekształcą się w Specjalistyczne Fundusze Inwestycyjne Otwarte (SFIO). Mają one inwestować na rynku kapitałowym.

Automatycznie do ZUS trafią pieniądze zgromadzone w OFE przez osoby, które do października 2022 roku osiągną wiek emerytalny, w przypadku których większość środków z OFE została już przekazana do ZUS.

Projekt zakłada, że pieniądze przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych, które trafią do ZUS, będą podlegały dziedziczeniu.

IAR

Autor P. G.

2021-03-02

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 2 kwietnia

Słowo Życia: 2 kwietnia

NIEDZIELA PALMOWA   Mt 21, 1-11 Gdy się zbliżyli do Jerozolimy i przyszli do Betfage na Górze Oliwnej, wtedy...

Słowo Życia: 1 kwietnia

Słowo Życia: 1 kwietnia

SOBOTA PIĄTEGO TYGODNIA WIELKIEGO POSTU   J 11, 45-57 Wielu spośród Żydów przybyłych do Marii, ujrzawszy to,...