Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kraj: W 32 miastach powstaną ośrodki SOWA

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

W 32 miastach w Polsce powstaną ośrodki SOWA, czyli Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Będą to lokalne centra nauki. Umowę w tej sprawie podpisali minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer.

Przemysław Czarnek mówi, że SOWY powstaną po to, by rozpowszechniać dostęp do nauki w mniejszych miastach niż Warszawa, Poznań czy Kraków.

– Wszystko po to, żeby wzbudzić u dzieci i młodzieży zainteresowanie nauką oraz po to, żeby ich przekonać do tego, że nauka w przyszłości to może być ich droga życiowa, że oni też mogą tę naukę odkrywać i rozwijać – mówi minister.

SOWY będą wyposażone w interaktywne eksponaty. Odwiedzający sami będą mogli przeprowadzać eksperymenty.

– Eksponaty, które będą się znajdowały docelowo w SOWACH, będą dotyczyły głównie nauk przyrodniczych, częściowo tego, jak działa ludzki umysł, oraz matematyki mówi Robert Firmhofer.

SOWY będą działały przy domach kultury, instytucjach czy muzeach. Ośrodki mają powstać w miastach do 150 tysięcy mieszkańców. Lokalizacje, w których powstaną SOWY, będą wyłonione w konkursie. W przyszłym roku powstanie osiemnaście takich ośrodków. A w 2023 ma powstać kolejnych dwanaście.

Na program przeznaczono 44 mln złotych w latach 2021-2025. Pierwsze dwie pilotażowe SOWY powstaną w 2021 roku w Raciborzu i Piotrkowie Trybunalskim.

IAR

Autor M. Sz.

2021-03-02

Więcej informacji z tej kategorii