Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Będzie mobilny kontener do dezynfekcji ścieków ze szpitala

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Do Łomży jedzie mobilny kontener do dezynfekcji ścieków. Ścieki z łomżyńskiego szpitala będą spełniły normy.

Wczoraj (17.03.) podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży poinformowało, że rozważa zamknięcie przyłącza kanalizacyjnego do szpitala, ponieważ ścieki, w tym te zakaźne, wpadają do wspólnej kanalizacji.

W trakcie sesji wypowiedział się prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Łomży, Mariusz Konopka. Odniósł się on do tematu zbiornika do dezynfekcji zakaźnych ścieków, którego nie ma w łomżyńskim szpitalu:

– Komunikaty branżowe o wirusie COVID-19 wskazują jednoznacznie, że przy braku wymaganej dezynfekcji wirus może przetrwać w ściekach od kilku godzin do kilku dni. Stwarza to bardzo poważne zagrożenie sanitarne i stwarza zagrożenie powstania niekontrolowanego źródła zakażenia wirusem COVID-19 ludności aglomeracji miejskiej korzystających z miejskiej sieci kanalizacyjnej. Zagrożone są między innymi ekipy usuwające awarie i wycieki kanalizacyjne, a także w razie awarii kanalizacji narażone są wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu miejsca wycieku ścieków, a także kolejne osoby mające z nimi bliższy kontakt – mówił Mariusz Konopka, MPWiK.

Prezes Konopka przypomniał, że pomimo wielokrotnych rozmów z władzami szpitala nie udało się do tej pory zrealizować oddzielnej instalacji wodociągowej dla placówki. Odczytał także pismo do wojewody, w którym zaznaczył, że wobec braku instalacji do dezynfekcji ścieków MPKWiK zmuszony będzie do zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego i nieodbierania ścieków skażonych wirusem COVID-19 z łomżyńskiego szpitala.

Dzisiaj reporterzy Radia Nadzieja dowiedzieli się, że do Łomży jedzie mobilny kontener do dezynfekcji ścieków. Ścieki z łomżyńskiego szpitala będą spełniły normy. Doniesienia potwierdził prezes MPWiK Łomża.

pg/jt

[related limit=”5″]

Autor M. Sz.

2020-03-18

Więcej informacji z tej kategorii