Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Michał Dworczyk: nie ma przesłanek do przesunięcia terminu wyborów prezydenckich

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Szef kancelarii premiera, minister Michał Dworczyk powiedział, że na chwilę obecną nie ma przesłanek do zmiany terminu wyborów prezydenckich. Na wspólnej konferencji prasowej z rzecznikiem rządu Piotrem Mullerem po wideospotkaniu premiera z przedstawicielami kół i klubów parlamentarnych Michał Dworczyk przypomniał, że w obowiązującym w Polsce porządku prawnym wybory mogą być przesunięte jedynie w sytuacji wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Minister powiedział, że są trzy stany nadzwyczajne: stan klęski żywiołowej, stan wyjątkowy i stan wojenny. Podkreślił, że żaden z tych trzech stanów nie jest dzisiaj uruchomiony, dlatego, że ustawy, które wprowadzają każdy z tych stanów, uruchamia się w sytuacjach, gdy państwo normalnie nie może funkcjonować, bo każdy z tych stanów pociąga za sobą poważne ograniczenie praw obywatelskich.

Michał Dworczyk mówił, że państwo działa obecnie na postawie przyjętej w 2008 roku ustawy, której celem jest zwalczanie epidemii chorób zakaźnych oraz uchwalonej w związku z koronawirusem specustawy. W związku z tym dzisiaj nie ma przesłanek, żeby wprowadzać którykolwiek ze stanów nadzwyczajnych, a zatem nie ma przesłanek, żeby przesuwać termin wyborów. Zastrzegł jednak, że “nie wiemy, co będzie za tydzień, za dwa tygodnie, za miesiąc. My musimy we wszystkich naszych działaniach – dotyczy to również wyborów – dostosowywać się do realnej sytuacji, z jaką mamy do czynienia”.

Szef KPRM podkreślił, że przesunięcie terminu wyborów byłoby konieczne, gdyby państwo przestało sobie radzić funkcjonując w normalnym trybie. Minister dodał, że owszem, mamy szereg ograniczeń i utrudnień. Jednak rządzący “nie chcą wprowadzać żadnego stanu, który by ograniczał prawa obywateli, a z tym się wiąże wprowadzenie stanu wyjątkowego, wojennego, czy klęski żywiołowej. W tej chwili nie ma takich przesłanek” – zaznaczył Michał Dworczyk.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich została zaplanowana na 10 maja.

IAR

[related limit=”5″]

Autor M. Sz.

2020-03-19

Więcej informacji z tej kategorii