Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Michał Woś: Premier Morawiecki popełnił błąd

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

„Fakt, że UE będzie zaciągać długi w naszym imieniu powoduje, że będziemy brali wspólny kredyt np. z Grecją czy Hiszpanią, u których sytuacja budżetowa jest dużo gorsza niż nasza. Po drugie, dostaniemy 700 mld, ale będziemy musieli wydać 1,6 biliona złotych na transformację energetyczną” – powiedział w Poranku „Siódma9” Michał Woś (Ministerstwo Sprawiedliwości).

Na początku rozmowy minister Woś odpowiedział, czy jako Solidarna Polska zagłosują za Krajowym Planem Odbudowy?

„Nie zagłosujemy za ratyfikacją decyzji o zasobach własnych, czyli nowych uregulowań unijnych, które przesuwają dużą część kompetencji z Polski do Unii Europejskiej” – precyzował wiceminister sprawiedliwości.

„Jesteśmy za każdym euro dla Polski, ale uważamy, że [w tym przypadku] jest to dla Polski słaby interes. Wynika to z dwóch rzeczy. Fakt, że Unia będzie sama zaciągać długi w naszym imieniu powoduje, że będziemy brali wspólny kredyt np. z Grecją, Rumunią czy Hiszpanią, u których sytuacja budżetowa jest dużo gorsza niż nasza. Po drugie, dostaniemy rzekomo 700 miliardów w jednym koszyku, ale będziemy musieli wydać 1,6 biliona złotych w drugim na transformację energetyczną. Z tych powodów uważamy, że premier Mateusz Morawiecki popełnił błąd na kolejnych szczytach europejskich prowadząc bardzo uległą politykę” – powiedział Michał Woś.

Wiceminister sprawiedliwości zapytany o to, czy Nowy Ład został szczegółowo omówiony w obozie Zjednoczonej Prawicy, odpowiedział:

„Główną koncepcję Nowego Ładu przedstawia prezes Jarosław Kaczyński, jako lider Zjednoczonej Prawicy. W Nowym Ładzie – na tyle, na ile szczegółowo nam go przedstawiono – kierunkowo z wieloma rozwiązaniami się zgadzamy”.

Rozmówca Anny Czytowskiej odniósł się do słów posła Andrzeja Sośnierza (Porozumienia), który w jednej z wypowiedzi zasugerował, że Prawo i Sprawiedliwość nie konsultowało szczegółowo planu ze swoimi koalicjantami.

„Pan Sośnierz powiedział, że «coś wie», a ja mówię, że poziom szczegółowości nie był satysfakcjonujący. Myślę, że obaj mamy rację” – stwierdził Gość Poranka „Siódma9”.

W rozmowie podjęto także temat propozycji Solidarnej Polski dotyczącej zakazu adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.

„To sprawa fundamentalna dla całego obozu Zjednoczonej Prawicy. Obecnie istnieje luka prawna, która przy zmianie rządów może tworzyć pewne ryzyko adopcji [przez takie pary]. Póki mamy władzę to powinniśmy takie ryzyko minimalizować. Mam nadzieję, że ten dobry projekt niedługo stanie się przedmiotem prac parlamentarnych” – powiedział Michał Woś.

Środowa rozmowa dotyczyła także ustawy o sędziach pokoju.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

Hits: 0

Autor P. G.

2021-03-17

Więcej informacji z tej kategorii