Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Minister Grzegorz Puda o konieczności ograniczenia epidemii ASF

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda zapowiedział nowe rozporządzenie ułatwiające rolnikom wnioskowanie o odszkodowania za straty spowodowane przez epidemię afrykańskiego pomoru świń. Dokument ma zostać opublikowany jeszcze dziś i pomoże hodowcom trzody chlewnej skorzystać z odszkodowań, oraz tanich kredytów koniecznych do odbudowania stad po przejściu choroby.

Minister Grzegorz Puda, który był gościem Polskiego Radia 24, zaapelował również do związków łowieckich o pomoc w ograniczeniu liczby dzików roznoszących ASF:

– Jeżeli nie ma możliwości odstrzału w całym kraju, bo przecież ta ilość dzików jest bardzo duża, to jednak chcielibyśmy aby w najważniejszych miejscach, czyli tam, gdzie mamy identyfikowaną hodowlę trzody chlewnej, tam gdzie tych świń jest najwięcej, przeprowadzać ten odstrzał. Chcemy, aby zabezpieczyć funkcjonowanie rolników, którzy hodują świnie, po to aby można było zabezpieczać w sumie to bezpieczeństwo żywnościowe kraju. 

      2021-09-07 Grzegorz Puda o nowej strategii ws ASF

W tej chwili w sprawie sanitarnego odstrzału dzików prowadzone są rozmowy z Ministerstwem Środowiska, któremu podlega łowiectwo. Minister rolnictwa Grzegorz Puda zapowiedział również odszkodowania dla rolników, którzy stracili swoje stada wskutek epidemii ASF.

IAR

Hits: 17

Autor P. G.

2021-09-07

Więcej informacji z tej kategorii