Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

OC krótkoterminowe – kto może z niego skorzystać?

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Standardowa umowa polisy OC jest podpisywana na 12 miesięcy. W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych można jednak znaleźć również ubezpieczenia krótkoterminowe. Niestety, nie każdy kierowca ma możliwość skorzystania z tego typu produktu. W tym tekście opowiemy Ci o tym, dla kogo przeznaczone są ubezpieczenia krótkoterminowe i z czym wiąże się wykupienie takiej polisy.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z prawem krótkoterminowe ubezpieczenie OC jest niemalże takie samo jak tradycyjna polisa, która trwa 12 miesięcy. Jedyną różnicą jest czas obowiązywania umowy. Ustawa jasno mówi, że każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego musi bezwzględnie wykupić OC. Oprócz tego w dokumencie znajdziesz również konkretny opis grupy kierowców, która może skorzystać z krótkoterminowej polisy OC.

Do niedawna z OC na miesiąc mogły korzystać wyłącznie podmioty gospodarcze takie jak komisy i firmy, które zajmowały się wynajmem samochodów muzealnych i historycznych. Dosyć niedawno sytuacja prawna zmieniła się jednak na tyle, że teraz z krótkoterminowego OC może skorzystać szersza grupa odbiorców. Sprawdź, jakie pojazdy można objąć krótkoterminowym OC:

  1. Pojazdy zarejestrowane czasowo

Rejestracja czasowa pojazdów najczęściej dotyczy samochodów, których właściciele mają w planach wywóz za granicę, powrót z innego kraju do Polski lub przejazd do stacji kontroli pojazdów w celu przeprowadzenie badania technicznego.

Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym czasowa rejestracja nie może trwać dłużej niż 30 dni. Ważną informacją jest jednak fakt, że jednorazowo termin ten może zostać przedłużony o 15 dni.

  1. Pojazdy sprowadzane z innego kraju

Jeśli jesteś właścicielem pojazdu, który został zarejestrowany w innym kraju lub chcesz kupić auto zza granicy, możesz skorzystać z krótkoterminowego OC. Pamiętaj jednak, że tego typu polisa nie może trwać dłużej niż 30 dni. Dostosuj więc swoje plany do tego okresu.

  1. Pojazdy z komisów

Właściciele komisów samochodowych również mogą skorzystać z zalet krótkoterminowego OC. Firmy, które pośredniczą w zakupie lub sprzedaży pojazdów ,wybierają tego typu polisę ze względu na fakt ograniczenia wydatków na standardowe OC. W przypadku komisów ubezpieczenie krótkoterminowe nie może trwać krócej niż 30 dni.

  1. Pojazdy zabytkowe

Chodzi tu przede wszystkim o pojazdy, które zostały wpisane do rejestru zabytków, znajdują się w wojewódzkiej ewidencji zabytków lub są wpisane do inwentarza muzealiów. Jeśli chodzi o kryteria wieku, to zazwyczaj za pojazd zabytkowy uznaje się taki, który ma co najmniej 40 lat lub co najmniej 25 i jest uznany za unikatowy w kontekście wartości historycznej.

  1. Pojazdy wolnobieżne

Polisa krótkoterminowa może być wykupiona przez właścicieli wszelkiego rodzaju maszyn rolniczych (kombajnów, pras, sadzarek, sieczkarek, zgrabiarek), maszyn leśnych (karczowników, rębaków, wciągarek, klembanków), maszyn budowlanych (ładowarek, koparek, walców, palownic, zagęszczarek, wiertnic).

  1. Pojazdy przeznaczone do jazd testowych

W tym wypadku polisę krótkoterminową mogą wykupić jednostki badawcze producentów pojazdów lub przedsiębiorcy, którzy mają swoją siedzibę na terenie Polski. Prawo o ruchu drogowym jasno wskazuje jakie wymagania muszą spełniać pojazdy do jazd testowych. Najważniejsze z nich to brak uprzedniej rejestracji na terytorium Polski lub w jakimkolwiek innym kraju.

Ile kosztuje krótkoterminowe OC?

Trzeba przyznać, że tego typu rozwiązanie jest o wiele tańsze od standardowego OC. Całkowity koszt ubezpieczenia na 30 dni to około 80 zł dla samochodów osobowych oraz około 100 zł dla samochodów ciężarowych. Musisz więc przyznać, że nie są to zbytnio wygórowane stawki.

Podsumowanie

Ubezpieczenie na 30 dni jest skierowane do określonej grupy kierowców. Co prawda ta lista co jakiś czas się rozszerza, ale cały czas dotyczy jedynie osób prowadzących działalność gospodarczą. Jeśli interesuje Cię ochrona na krócej niż rok, poznaj też assistance krótkoterminowe samochodu https://najtaniejuagenta.pl/

mat. sponsorowany

Hits: 21

Autor P. G.

2021-09-03

Więcej informacji z tej kategorii