Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ostrołęka: Jubileuszowe spotkanie z okazji 85-lecia MBP

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce świętuje 85-lecie istnienia. Biblioteka została uruchomiona jesienią 1936 roku.

– Ta biblioteka została otwarta w nowo otwartym, że tak powiem, Szpitalu św. Józefa. Dzisiaj to jest budynek, w który mieści się Starostwo Powiatowe, a wówczas to był właśnie pierwszy szpital. Jeden z elegantszych budynków i tam właśnie powstała pierwsza biblioteka publiczna. Ona powstała z jednej strony dla potrzeb pacjentów, ale i jednocześnie mogli z niej korzystać i inni. Ta biblioteka mieściła się w jednym z pomieszczeń tuż przy wejściu – mówi Sabina Malinowska, wicedyrektor instytucji.

      2021-11-04 Sabina Malinowska o 85-leciu MBP w Ostrołęce 1

Jak dodaje nasza rozmówczyni, powołanie do życia biblioteki było też ukłonem w stronę marszałka Piłsudskiego:

– Biblioteka została powołana uchwałą Rady Miasta 18 maja 1935 roku, czyli rok wcześniej, jako sposób upamiętnienia wybitnego męża stanu jakim był marszałek Józef Piłsudski, który kilka tygodni wcześniej zmarł. Rada Miasta postanowiła, że najlepszym pomnikiem będzie powołanie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. marszałka Józefa Piłsudskiego, która po wsze czasy będzie świadczyć o (jego – przyp. red.) wielkości.

      2021-11-04 Sabina Malinowska o 85-leciu MBP w Ostrołęce 2

Dzisiaj (4.11.) o godz. 14 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Głowackiego 42 odbędzie się spotkanie jubileuszowe i koncert muzyczno-wokalny Mateusza Cwalińskiego.

pg

Hits: 30

Autor P. G.

2021-11-04

Więcej informacji z tej kategorii