Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ostrów Mazowiecka: Widowiskowe zawody ułanów

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Z okazji 120. rocznicy urodzin swojego patrona, Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej zorganizowało Zawody Hippiczne im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. W rywalizacji wzięło udział dwudziestu zawodników reprezentujących barwy historycznych pułków.

Zwycięzcą zawodów został Piotr Piekarczyk na koniu Delicja reprezentujący Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, drugie miejsce zajął Mikołaj Walter na koniu Domino w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich, na miejscu trzecim znalazł się kpr. Tomasz Drężek na koniu Fallen ze Stowarzyszenia Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Główną nagrodę, puchar wraz z kawaleryjskim siodłem, wręczył syn Rotmistrza Witolda Pileckiego Pan Andrzej Pilecki.

Zawody hippiczne

Hippika, czyli sportowe uprawianie jazdy konnej, w czasach II Rzeczypospolitej było ważnym składnikiem życia zawodowego i osobistego oficerów kawalerii. Jeździectwo było elementem zespalającym kadrę oficerską w duchu rywalizacji. Pierwszy konkurs hippiczny w Warszawie zorganizowano już 18 czerwca 1880 roku. Od 1923 roku rozgrywano już Zawody Konne o Mistrzostwo Wojska Polskiego „Militari”, a polscy zawodnicy zaczęli odnosić sukcesy na międzynarodowych zawodach. Jazda konna i zawody hippiczne były także bardzo ważne w życiu Witolda Pileckiego. Startował w nich na swojej ulubionej klaczy o imieniu „Bajka”.

Przed wręczeniem nagród Dyrektor Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, Pan Karol Madaj opowiedział historię, jak w pierwszym tygodniu wojny życie Witolda Pileckiego uratował jego ulubiony koń. „Ukochana klacz Witolda Pileckiego, „Bajka”, otrzymała serię pocisków z niemieckiego czołgu. Witold Pilecki za ciałem „Bajki” przeżył niemiecki ostrzał. Na marginesie pamiętnika wspomniał, że tamtej nocy „złożył przysięgę trudniejszą od innych”. Nie wiadomo, co wtedy ślubował, tam u boku „Bajki”, która symbolizowała wszystko, co było mu drogie: Polskę, Marię i dzieci. Możemy się domyślać, że ślubował wtedy, że będzie walczył za Polskę do końca i być może właśnie wtedy, tam przy boku martwej „Bajki”, narodził się ten Witold Pilecki, jakiego znamy i jakiego dzisiaj czcimy dzisiejszymi zawodami.”

Podczas wręczenia nagród obecni byli Andrzej Pilecki, syn rtm. Witolda Pileckiego, Marek Ostrowski, siostrzeniec Rotmistrza, prof. Magdalena Gawin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, generał Andrzej Oleksiński, kontradmirał Bogdan Kuczyński, a także Starosta Ostrowski Zbigniew Chrupek wraz z małżonką.

V Święto Rotmistrza

Zawodom organizowanym w ramach V Święta Rotmistrza towarzyszyły patrole konne na ulicach Ostrowi Mazowieckiej, a także pokaz sprawności ułańskiej i kadryla amazonek. W siedzibie Muzeum – Dom Rodziny Pileckich przy ulicy Warszawskiej 4 w Ostrowi Mazowieckiej otwarta została wystawa Życie i obyczaje dwudziestolecia międzywojennego, którą można zwiedzać do 15 czerwca.

I Turniej Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich po raz pierwszy zainaugurowało rywalizację pomiędzy szkołami noszącymi imię Rotmistrza Witolda Pileckiego. Szkoły realizowały trzy zadania projektowe: własnoręczne wykonanie kartek wielkanocnych, nagranie newsa filmowego prezentującego pracę szkoły z patronem oraz dźwiękowa aranżacja bajki. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Kornem; w kategorii szkół ponadpodstawowych najlepsza okazał się Zespół Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Delegacje szkół otrzymały z rąk Pana Andrzeja Pileckiego statuetki, które w kolejnych latach będą przekazywane zwycięzcom następnych edycji turnieju.

O Muzeum – Dom Rodziny Pileckich

Muzeum utworzone staraniem miejscowego samorządu przy współpracy z Ministerstwem Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu jest pierwszą placówką muzealną poświęconą Rodzinie Pileckich i Ostrowskich. Mieści się w zachowanym oryginalnym domu rodzinnym Marii Pileckiej (z domu Ostrowskiej) – żony Witolda Pileckiego. Podstawowym celem działalności Muzeum – Domu Rodziny Pileckich jest przedstawienie postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. Zachowanie i opieka nad materialnym i niematerialnym dziedzictwem związanym z jego życiem i działalnością, w tym upowszechnianie reprezentowanych przez niego wartości i tradycji idei niepodległościowej Rzeczypospolitej. Kolejnym celem działania Muzeum jest dokumentowanie i upowszechnianie dziejów Ziemi Ostrowskiej i Północno-Wschodniego Mazowsza, w tym opieka nad zabytkami nieruchomymi Ostrowi Mazowieckiej.

MDRP

Autor M. Sz.

2021-05-17

Więcej informacji z tej kategorii

28 marca: Do końca ich umiłował

28 marca: Do końca ich umiłował

WIELKI CZWARTEK   J 13, 1-15 Było to przed Świętem Paschy. Jezus, wiedząc, że nadeszła godzina Jego, by przeszedł...