Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

PFRON: Miliardy złotych na samorządowe inicjatywy

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Blisko 1 miliard 200 milionów złotych przekaże w tym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na samorządowe inicjatywy – poinformował pełnomocnik rządu ds osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Pieniądze mają być przeznaczone na wsparcie projektów z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej.

– Do samorządów powiatowych trafi blisko 995 milionów złotych, a do samorządów wojewódzkich kolejne 224 miliony złotych. To w sumie o 158 milionów złotych więcej niż w ubiegłym rokupodkreślił minister Wdówik. Wyjaśnił, że pieniądze pomogą wesprzeć osoby niepełnosprawne zarówno w wykształceniu jak i zatrudnieniu.

Minister poinformował, że stopa bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym spadła w ciągu ostatnich czterech lat o ponad połowę.

– Wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych osiągnął 27,7 procent. Istotne jest, jak to się rozkłada na grupy związane z poszczególnymi stopniami wykształcenia. I tak wśród osób niepełnosprawnych z wyższym wykształceniem wskaźnik zatrudnienia osiąga 67 procent a wśród osób z wykształceniem średnim spada do 37 procent. . Jeszcze niższy jest ten wskaźnik dla osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym. Wynosi on zaledwie 5 procentwylicza minister Paweł Wdówik.

Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz zwrócił uwagę, że ze środków PFRON finansowana jest działalność warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej.

– Dobre funkcjonowanie tych placówek ma nieoceniony wpływ na rehabilitację i aktywizację zawodowązaznaczył prezes Michałkiewicz.

Dodał, że dzięki otrzymanym z PFRON funduszom samorządy likwidują też bariery architektoniczne i komunikacyjne a także organizują turnusy rehabilitacyjne. Możliwe jest również wyposażenie stanowisk pracy, dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej czy finansowanie szkoleń.

IAR/red. pg

[related limit=”5″]

Autor P. G.

2020-03-04

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 5 grudnia

Słowo Życia: 5 grudnia

PONIEDZIAŁEK DRUGIEGO TYGODNIA ADWENTU Łk 5, 17-26 Pewnego dnia, gdy Jezus nauczał, siedzieli przy tym faryzeusze i...

Słowo Życia: 4 grudnia

Słowo Życia: 4 grudnia

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU Mt 3, 1-12 W owym czasie pojawił się Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa:...

Słowo Życia: 3 grudnia

Słowo Życia: 3 grudnia

SOBOTA PIERWSZEGO TYGODNIA ADWENTU Mt 9, 35-10,1.5.6-8 Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w...