Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

PGNiG: Nasi klienci otrzymują gaz zgodnie z zapotrzebowaniem

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Gazprom całkowicie wstrzymał dziś dostawy gazu ziemnego do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Polskie władze uspokajają, że surowca nie zabraknie.
PGNiG podkreśla, że klienci otrzymują paliwo zgodnie ze zgłaszanym zapotrzebowaniem.

Spółka dodała, że “mimo wywiązywania się ze wszystkich zobowiązań wynikających z kontraktu jamalskiego, Gazprom przestał realizować dostawy gazu ziemnego, do których zobowiązany jest na podstawie tego kontraktu i nominacji PGNiG”. W ocenie gazowej firmy, to naruszenie kontraktu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zastrzega sobie prawo do dochodzenia roszczeń z tytułu wstrzymania dostaw i skorzysta w tym celu ze wszystkich przysługujących spółce uprawnień kontraktowych oraz uprawnień wynikających z przepisów prawa.

Rosyjska firma podała, że powodem jej decyzji jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach. “Po gruntownej analizie dekretu Prezydenta Federacji Rosyjskiej “O specjalnej procedurze wykonania zobowiązań zagranicznych nabywców wobec rosyjskich dostawców gazu ziemnego”, zarząd PGNiG odrzucił proponowane warunki rozliczenia, jako niezgodne z obowiązującymi postanowieniami kontraktu jamalskiego i zdecydował o regulowaniu płatności według dotychczasowych zasad określonych w kontrakcie” – napisano w komunikacie.

PGNiG podkreśla, że dzięki strategi różnicowania źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski, ma możliwość zakupu gazu zarówno z Unii Europejskiej, dzięki połączeniom z Niemcami i Czechami, jak i międzynarodowego rynku LNG poprzez terminal w Świnoujściu. Spółka przypomniała, że jego moce regazyfikacyjne zostały w tym roku zwiększone.

Wskazano też na wydobycie własne w kraju, a także na magazyny, które są obecnie zatłaczane, a stan ich zapełnienia wynosi obecnie około 80 procent.

IAR

Autor M. Sz.

2022-04-27

Więcej informacji z tej kategorii