Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Podlaskie: Białystok Biega już w ten weekend

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Do startu szykuje się przeszło 5 tys. zawodników z całego świata. O szczegółach tej największej imprezy biegowej w Polsce Wschodniej opowiedział na środowej konferencji (10.05) Grzegorz Kuczyński – prezes Fundacji Białystok Biega, organizator półmaratonu. Partnerem wydarzenia już po raz kolejny jest Województwo Podlaskie, które podczas spotkania reprezentował marszałek Artur Kosicki.

Bardzo się cieszę, że możemy wspierać tego typu imprezy, bo półmaraton to zarówno promocja zdrowego stylu życia, jaki całego regionu – mówił Artur Kosicki. – Realizujemy wiele projektów sportowych, nie  tylko z Fundacją Białystok Biega. Za czasów obecnego zarządu przeznaczyliśmy na sport ponad 52 mln zł. To bardzo dobrze zainwestowane pieniądze – zaznaczył.

PKO Białystok Półmaraton to nie tylko zawody o bardzo wysokim poziomie, ale też magnes na turystów. Organizatorzy szacują, że do Białegostoku przyjedzie około 7-8 tys. osób spoza regionu.

Tegoroczna frekwencja buduje, bo mamy się czym pochwalić – przepiękną przyrodą i architekturą, ale przede wszystkim wspaniałymi mieszkańcami, którzy tworzą niezwykłą atmosferę. Podlaskie oferuje także dobre warunki dla turystów, również tych, którzy preferują czynny wypoczynek – podkreślał marszałek.

Zielono, komfortowo, historycznie

Bieg główny na dystansie półmaratonu (21,0975 km) wystartuje w niedzielę, 14 maja, o godz. 10. Wszyscy zawodnicy ruszą na trasę w jednej fali. Przebiegnie on po dużej pętli. Uczestnicy wystartują sprzed Pałacu Branickich, meta będzie usytuowana w sercu miasta, przy Ratuszu

Prawie 7 km trasy będzie przebiegało przez tereny zielone. W 70 procentach jest poprowadzona drogami dwupasmowymi, także będzie komfortowo. W tym roku jest 80-lecie wybuchu powstania w getcie białostockim, dlatego chcieliśmy upamiętnić ten fakt i poprowadziliśmy trasę ulicami Włókienniczą i Jurowiecką, które znajdowały się na ówczesnych terenach getta – wyjaśniał Grzegorz Kuczyński

Na listach startowych znaleźli się reprezentanci różnych narodowości. Wezmą w nim udział przedstawiciele wszystkich regionów w Polsce – wśród nich biegaczka Joanna Jóźwik (pięciokrotna Mistrzyni Polski, wielokrotna medalistka mistrzostw Europy).

Zgłosiło się bardzo dużo zawodników z elity, więcej niż w poprzednich latach. Najciekawiej, jeśli chodzi o panie, to zapowiada się start ubiegłorocznej zwyciężczyni Lilii Fisikoviczi. Jeśli chodzi o mężczyzn, to bardzo liczę na Mateusza Kaczora – mówił Grzegorz Kuczyński.

Na rozgrzewkę: śniadaniowy, juniora i nocny na 5!

Aktywny weekend zacznie się już w sobotę o godz. 9 otwartym dla każdego czterokilometrowym Biegiem Śniadaniowym, który wystartuje spod Teatru Dramatycznego.

Tego dnia o godz. 14 odbędzie się też PKO Bieg Juniora. Dzieci wystartują na dystansach od 100 m do 1 km, uzależnionych od wieku uczestników. Na linii startu stanie aż 1,5 tys. najmłodszych biegaczy. W tym przypadku nie będzie przegranych i każdy zawodnik otrzyma na mecie okolicznościowy medal.

Sobotnie wyścigi zakończy pięciokilometrowy bieg nocny ulicami Białegostoku, który idealnie nadaje się na debiut.

Zainteresowanie tymi biegami przekroczyły nasze oczekiwania. To wszystko daje ten efekt finalny, że na liście startowej mamy ponad 5,3 tys. Zawodników – przyznał prezes Fundacji Białystok Biega.

Strefy kibica, akcent charytatywny i taneczny koniec

Imprezie będzie towarzyszyć szereg różnych inicjatyw.  M.in. strefa finishera w Ogrodach Pałacu Branickich, gdzie po przekroczeniu linii mety będą mogli udać się zawodnicy, aby zjeść regionalny posiłek, skorzystać z masażu i posłuchać muzyki na żywo.

Nowością jest rekordowa liczba punktów kibicowania, bo w tym roku będzie ich aż 14! Największą przestrzeń do zagrzewania biegaczy zajmie ekipa z urzędu marszałkowskiego. W samym biegu weźmie też udział drużyna reprezentująca tę instytucję.

To będzie jedna wielka uczta dla biegaczy i cieszę się, że możemy w niej uczestniczyć – przyznał marszałek Kosicki.

Biegacze włączą się także w akcję charytatywną „biegnę dla…”. Pomogą w ten sposób 5-letnim bliźniakom z autyzmem – Marice i Igorowi.

Wsparliśmy przez te 10 lat ponad 500 takich akcji, 7 mln zł wypłynęło do ludzi, których wspieraliśmy, a około 230 biegaczy brało w tym udział. To jest coś fantastycznego, bo oprócz świetnych emocji mamy tu sprawczość – podkreślił Zbigniew Bohdziewicz, Dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Białymstoku, sponsora tytularnego wydarzenia.

Medal na Młynowej, czyli potańcówka wieńcząca biegowy weekend, to nowość w tej edycji imprezy. Start tej inicjatywy – godz. 19 w niedzielę.

Zapraszamy naszych finisherów z medalami i tak, wzorem biegów europejskich, zakończymy ten nasz jubileuszowy półmaraton – podsumował Grzegorz Kuczyński.

Szczegółowe informacje ze wszystkimi trasami biegów znajdują się na stronie wydarzenia.

PKO Białystok Półmaraton odbywa się w stolicy Podlaskiego od 2013 r. i należy do czołowych imprez tego typu w Polsce. Ukończenie biegu klasyfikuje zawodników do zdobycia Korony Polskich Półmaratonów. Warto też wspomnieć, że został on wyróżniony w 2020 r. Podlaską Marką w kategorii Wydarzenie.

 

podlaskie.eu

 

Autor ES

2023-05-12

Więcej informacji z tej kategorii