Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Podlaskie: Majówkowe szczepienia zakończone

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W majówkę w Białymstoku zaszczepiło się ponad 1700 osób. To wszystko w ramach akcji „Zaszczep się w majówkę”.

W weekend majowy w całym kraju stanęły mobilne punkty, w których osoby z wystawionym e-skierowaniem mogły zaszczepić się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson. Z tej możliwości skorzystali mieszkańcy całego regionu.

– Akcja “Zaszczepmy się w majówkę” przebiegała sprawnie. Bardzo dobrze, że była taka możliwość, aby w ramach jednodawkowego szczepienia, w ramach tych uprawnionych roczników, bez konieczności wcześniejszej rejestracji takie szczepienia odbyć. Mieliśmy duże zainteresowanie, o tym świadczą liczby osób, które zostały wyszczepione. Cieszę się, że mimo aury niesprzyjającej w zasadzie wszystkie osoby, które zadeklarowały taką wolę i wykazały tą determinację, żeby poczekać na te szczepienie to tą szczepionkę otrzymały – mówi Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

W województwie podlaskim, decyzją wojewody, akcja została przedłużona do 4 maja. Na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku zaaplikowano w ciągu czterech dni 1745 dawek szczepionki, ostatniego dnia – 391.

Kto jeszcze może się zaszczepić?

Wszyscy powyżej 30. roku życia, którzy wypełnili formularz w pierwszym kwartale roku, mają aktywne e-skierowanie i mogą się zapisywać. Dodatkowo trwa rejestracja dla kolejnych roczników zgodnie z harmonogramem:

5 maja – roczniki 1990-1991,

6 maja – roczniki 1992-1993,

7 maja – roczniki 1994-1996,

8 maja – roczniki 1997-1999,

9 maja – roczniki 2000-2003.

Od 4 maja zarejestrować się mogą także osoby w wieku 18-29 lat, które już między styczniem a marcem zadeklarowały chęć przyjęcia szczepionki.

Do 9 maja wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą miały wystawione e-skierowanie. Oznacza to, że po tym terminie każda pełnoletnia osoba będzie mogła już zarejestrować się na szczepienie.

Jeśli nie zgłosiłeś się w dniu, kiedy startowała rejestracja dla Twojej grupy wiekowej – nic straconego! Będziesz mógł to zrobić później, w dowolnym terminie.

Jak zapisać się na szczepienie?

Masz 4 sposoby, żeby zapisać się na szczepienie bez wychodzenia z domu.

  1. Zadzwoń na bezpłatną infolinię 989,

Do zapisu potrzebujesz nr PESEL. W ten sposób zarejestrujesz również swoich rodziców czy dziadków. Pamiętaj, że infolinia działa od godz. 6:00 rano.

  1. Wyślij SMS – o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333,

Wysyłając wiadomość SMS, połączysz się z systemem, który przeprowadzi Cię przez rejestrację krok po kroku. Zostaniesz poproszony o podanie nr PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. Po zakończeniu rejestracji – na dobę przed zaplanowanym szczepieniem – otrzymasz wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.

  1. Dokonaj e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl – zalogujesz się Profilem Zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód),

Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej Twojego adresu. Po zakończeniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomni Ci o szczepieniu.

  1. Skontaktuj się z punktem szczepień – najlepiej telefonicznie.

Numery do punktów szczepień znajdziesz m.in. na stronie. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień może wiązać się z koniecznością stania w kolejce oraz jest bezpośrednim narażaniem na ryzyko zakażenia.

      2021-05-05 Bohdan Paszkowski o akcji Zaszczep się w majówkę

pg

Hits: 18

Autor P. G.

2021-05-05

Więcej informacji z tej kategorii

Mazowsze: Teleopieka dla seniorów

Mazowsze: Teleopieka dla seniorów

Cztery uratowane życia, 654 starsze osoby otoczone zdalną opieką – to obecny bilans pilotażowego programu teleopieki w...