Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Podlaskie: Więcej pieniędzy na odnawialne źródła energii

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Zarząd województwa podlaskiego zwiększył pulę środków w konkursie na odnawialne źródła energii. Dzięki temu dofinansowanie otrzyma dziewięć projektów, zakładających m.in. realizację inwestycji w biogazownie.

Zmiana była możliwa po tym jak Komisja Europejska wprowadziła nowy mechanizm, który uwolnił dodatkowe środki mówi Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego:

      2022-07-14 Marek Olbryś o dodatkowych pieniądzach na odnawialne źródła energii

I tak panele fotowoltaiczne w Piątnicy wybuduje Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów P.T.H.U., a Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „EJ” – w Jasionówce. Nowoczesne biogazownie powstaną w pięciu gospodarstwach rolnych: Damiana Zaręby w Jastrząbce Młodej (gm. Śniadowo), Marka Burzyńskiego w Wiźnie, Heleny Rogowskiej w Jaworach Klepaczach (gm. Rutki), Jana Zawadzkiego w Ciemnoszyjach (gm. Grajewo) i Andrzeja Krzyżanowskiego w Miodusach Pokrzywnych (gm. Perlejewo). Mikrobiogazownię wybuduje w Waliłach-Dworze (gm. Gródek) Wiesław Dzitkowski, w Perlejewie z kolei powstanie zagrodowa elektrownia w gospodarstwie Krzysztofa Moczulskiego.

Projekty zostały wyłonione w konkursie, w którym można było otrzymać dotacje na budowę nowych lub zwiększenie mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE (biomasy, biogazu, energii wiatru, słońca, wody oraz ziemi) wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej. Wsparcie otrzymały do tej pory 72 inwestycje w wysokości 81 mln zł. W środę zarząd województwa zwiększył tę liczbę do 81 na łączną kwotę przeszło 92 mln zł.

Pieniądze na zwiększenie puli pochodzą z dodatkowych funduszy, jakie Województwo Podlaskie otrzymało z React-EU (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe). To nowy mechanizm Komisji Europejskiej, utworzony w odpowiedzi na kryzys wywołany przez pandemię COVID-19.

pg/Wrota Podlasia

Autor M. Sz.

2022-07-14

Więcej informacji z tej kategorii