Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Podlaskie: Xylopolis powstanie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis powstanie w Podlaskim Muzeum Kultury ludowej. Decyzję o wyborze lokalizacji ogłosił marszałek Artur Kosicki.

Marszałek województwa podlaskiego, Artur Kosicki mówił, że Xylopolis będzie odwiedzenie przez turystów z całego kraju i Europy, ponieważ takiej instytucji nie ma nigdzie na świecie. Dlatego tak ważny był wybór lokalizacji.

– Musieliśmy podejść do tego pragmatycznie, z pewną analizą dotyczącą infrastruktury i pewnych uwarunkowań i ta praca się zakończyła. Oczywiście to nie była tylko analiza, którą wykonywał profesor Dzienis, tylko do tego była jeszcze grupa architektów, która pomagała w tym przedsięwzięciu.

      2023-06-07 Artur Kosicki

Według przewidywań Xylopolis może odwiedzać kilkaset osób dziennie, dlatego dużą role przy wyborze lokalizacji odgrywała powierzchnia.

– Po analizie uznaliśmy, że takim idealnym rozmiarem dla naszej inwestycji będzie około 8 tysięcy m2, czyli to jest prawie hektar na sam budynek, do tego dochodzą elementy zagospodarowania, parkingi itd. To są wszystko rzeczy, które są niezmiernie ważne, tym bardziej, że ta inwestycja, jeżeli już osiągnęłaby taką popularność do jakiej będziemy dążyć, to będzie miała do 2 tysięcy odwiedzających dziennie – mówi pełniący obowiązki dyrektora Centrum Sztuki i Nauki o drewnie Xylopolis, prof. Lech Dzienis.

      2023-06-07 Lech Dzienis

Budowa Xylopolis ma ruszyć w przyszłym roku.

fot. podlaskie.eu

2023-06-07

Więcej informacji z tej kategorii