Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Poseł Zieliński o ustawie covidowej: To dobry kierunek, ale kontrowersyjny zapis powinien zniknąć

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Sejm kontynuuje rozpoczęte w ubiegłym tygodniu posiedzenie. W porządku obrad jest poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19. Jej pierwsze czytanie odbędzie się na komisji zdrowia, która zbierze się o godz. 15.

To dobry kierunek – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Zieliński:

– Projekt, który złożyli posłowie. Ja nie jestem pod nim podpisany i ja będę się dopiero zastanawiał nad tym, jak zagłosować nad końcowym kształtem tej ustawy, bo rzeczywiście ona jest kontrowersyjna, zwłaszcza w tym fragmencie dotyczącym wskazywania ewentualnie winnych naszego zarażenia w zakładzie pracy. Jeżeli ktoś nie przedłoży zaświadczenia o tym, że jest zdrowy, wolny od koronawirusa i mają te badania być przeprowadzane co 7 dni bezpłatnie. To jest dobry pomysł, żeby własnie testować jak najszerzej, jak najbardziej powszechnie nasz wszystkich. Żebyśmy poddawali się temu testowaniu i to jest element na pewno dobry. To jest próba ze strony parlamentarzystów, posłów którzy złożyli ten projekt, jakieś odpowiedzi na te wyzwania, które mamy.

      2022-02-01 Jarosław Zieliński o ustawie covidowej

Jak dodaje poseł, powinny zostać wypracowane takie zmiany, które zostaną zaakceptowane przez wszystkich posłów Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy.

Zgodnie z projektem, w czasie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może żądać od pracownika nie częściej niż raz w tygodniu, informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem.
Pracownik będzie miał możliwość wykonania nieodpłatnego testu na obecność koronawirusa, zasadniczo raz w tygodniu. Testy będą finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

W przypadku, gdy pracownik nie przekaże pracodawcy informacji o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa, będzie traktowany jak osoba, która nie poddała się testowi.

Projekt ustawy zakłada, że pracownik, który nie poddał się testowi, nadal będzie świadczył u pracodawcy pracę na dotychczasowych zasadach. Natomiast pracownik, u którego zostało potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i który ma uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia doszło w zakładzie pracy, może złożyć u pracodawcy wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie otrzymania odszkodowania z powodu zakażenia koronawirusem od pracownika, który nie poddał się testowi w kierunku SARS-CoV-2.

Projekt ustawy zawiera regulacje gwarantujące, że przetwarzanie danych osobowych związanych z podaniem informacji o negatywnym wyniku testu, będzie dopuszczalne jedynie przez czas niezbędny do realizacji celów wskazanych w projekcie.

pg/IAR

Autor P. G.

2022-02-01

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 3 grudnia

Słowo Życia: 3 grudnia

SOBOTA PIERWSZEGO TYGODNIA ADWENTU Mt 9, 35-10,1.5.6-8 Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w...

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

W ostatniej audycji "Rozmowy o Kościele" gościliśmy Księdza Jacka Dąbrowskiego, który opowiedział o wspólnocie...