Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Przemysław Czarnek w Poranku Siódma9: Jeśli będzie powrót do szkół, to w ścisłym reżimie sanitarnym

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

„Jeśli będzie powrót, to w ścisłym reżimie sanitarnym. Uczniowie wrócą wtedy w tzw. bańkach. Będą to klasy oddzielone od siebie, w różnych miejscach szkoły i najlepiej z lekcjami o różnych porach. Wszystko po to, by dzieci, ich rodzice i nauczyciele nie mieli ze sobą kontaktu, aby zapewnić największe na tym etapie bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko zakażenia” – mówił w poranku „Siódma 9” dr hab. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Minister edukacji i nauki podkreślił, że jego resort jest przygotowany „pod każdym względem” na ewentualny powrót do szkół dzieci z klas I-III 18 stycznia.

„Gotowe są już rekomendacje dot. powrotu dzieci z klas I-III do szkół i te rekomendacje przekażemy dyrektorom od razu, jak tylko będzie decyzja. Gotowy jest harmonogram testów, które mają rozpocząć się w poniedziałek z wynikami pod koniec tygodnia. Jesteśmy także gotowi dlatego, bo jesteśmy po wielu rozmowach. Dzisiaj wszystko zależy od tego, jakie będą kolejne wyniki zakażeń dziennych, a także jakie będą rekomendacje epidemiologów, które będą przekazywane premierowi, bo to on podejmuje ostateczną decyzję. Wszystko jest zapięte na ostatni guzik, ale widzimy, że następuje zwyżka zakażeń dziennych. Z niecierpliwością i niepokojem czekamy na kolejne wyniki. One będą decydujące. Jeśli sytuacja będzie zła, to będziemy odraczać tę decyzję o tydzień-dwa” – tłumaczył.

Przemysław Czarnek został też zapytany o testowanie nauczycieli pod kątem koronawirusa.

„Nauczyciele chcieli poddać się tym testom. To ponad 50 proc. spośród tych, którzy nie przeszli koronawirusa. Chcą się testować, bo chcą mieć pewność, że wracają zdrowi i nikogo nie zakażą. To taka bramka, przez którą przechodzą wszyscy, którzy nie są zakażeni” – mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Hits: 0

Autor P. G.

2021-01-08

Więcej informacji z tej kategorii