Radio Nadzieja ma już 20 lat. Program po raz pierwszy ruszył 2 grudnia 2001, a oficjalne otwarcie nastąpiło 6 stycznia 2002 roku. Od tamtej pory na trwałe wtopiliśmy się w życie regionu.
Na przełomie wieku, wychodząc naprzeciw potrzebie głoszenia Dobrej Nowiny za pomocą nowych metod i środków bp Stanisław Stefanek 14 czerwca 2001 roku powołuje do życia diecezjalną rozgłośnię. W pierwotnym zamyśle miała ona otrzymać nazwę „Wspólnota”, lecz ostatecznie radio diecezji łomżyńskiej otrzymało nazwę „Nadzieja”. Pół roku później – czyli 6 stycznia 2002 roku – dokonano jego oficjalnego otwarcia. Pierwotną siedzibą radia były pomieszczenia przy parafii pw. Krzyża Św. w Łomży.
Misję tworzenia rozgłośni bp Stanisław powierzył ks. Krzysztofowi Jurczakowi. Początki nie były łatwe, bo diecezja nie posiadała doświadczenia w budowaniu profesjonalnej stacji radiowej. Wszystkim tym, którzy podjęli się tego dzieła z pewnością każdego dnia towarzyszyły pytania o to, jak zbudować system nadawania, dopełnić wszystkich formalności, skonstruować pierwszą „ramówkę”, a nade wszystko – jak nadać rozgłośni ewangelizacyjny charakter. Nadzieją człowieka wierzącego jest Chrystus. O tej Nadziei chcemy mówić, tą Nadzieją chcemy żyć, tę Nadzieję chcemy wnieść do domów słuchaczy naszego Radia, wierzących i niewierzących, wszystkich ludzi dobrej woli dla których Chrystus – Nadzieja jest punktem odniesienia – takie słowa czekały na wszystkich odwiedzających radiową stronę internetową w 2002 roku.
Pierwotnie w radiowej „ramówce” gościły w dużej mierze audycje o tematyce religijnej, związane z życiem duchowym, historią Kościoła, a także różaniec i modlitwa brewiarzowa. Chociaż nie tylko. Od pierwszych miesięcy istnienia radia w programie można było znaleźć m.in. audycję Bliżej Jazzu Mirka Dziewy, która nieprzerwanie gromadzi przy radioodbiornikach miłośników tego gatunku muzycznego, a w 2021 roku wyemitowaliśmy specjalną 1000 audycję.
Z czasem przybywało audycji, pracowników, otwarto oddział Radia Nadzieja w Ostrołęce, nasza stacja rozpoczęła transmisje terenowe, organizacje wydarzeń kulturalnych… jednym słowem z roku na rok wszystkiego przybywało!
W 2010 roku dyrektorem rozgłośni został ks. dr Tomasz Olszewski, który kieruje nami od 12 lat.
Po 10 latach od oficjalnego otwarcia bp Stanisław Stefanek połączył diecezjalne media i na bazie redakcji Radia Nadzieja utworzył diecezjalny ośrodek medialny – Centrum Edukacji Medialnej SpesMediaGroup, w skład którego dziś wchodzą: Radio Nadzieja wraz z portalem radionadzieja.pl, Kino Hetman oraz wydawnictwo Spes. W ferworze zmian nasza rozgłośnia przeniosła się do nowej, większej siedziby przy ul. Sadowej 3. To tutaj w trzech profesjonalnych studiach powstają nasze materiały.
Program nadajemy 24 godziny na dobę. Na antenie naszego radia można słuchać audycji społecznych, edukacyjnych, rozrywkowych, dyskusji a także najświeższych wiadomości lokalnych, z regionu diecezji łomżyńskiej oraz z kraju i świata.
W kilkunastoletnim dorobku Radia, a potem SpesMediaGroup, znalazło się wiele inicjatyw skierowanych w stronę mieszkańców regionu. Wymieńmy tutaj tylko te z ostatnich lat: Letnie Kino Nadziei, Festiwal Tykocin. Królewskie Śpiewanie, Tykocińska Akademia Kresów, Turniej JBB Nadzieja Cup czy festiwal Novum Jazz.
Jesteśmy też współtwórcami poranka stacji katolickich Siódma9, a także należymy do sieci wymiany informacji, audycji i reklam w ramach Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich, do której należy kilkanaście stacji z całego kraju.
Dziś, kiedy obchodzimy 20-lecie istnienia Radia Nadzieja spoglądamy na minione lata i widzimy, że bez tych trudnych, być może skromnych początków, nie byłoby tego, co dziś proponujemy odbiorcom naszych diecezjalnych mediów. Historia naszej rozgłośni tworzy się każdego dnia. W każdym spotkaniu, rozmowie na antenie, wyjazdowej audycji czy wydarzeniu, które organizujemy dla naszych słuchaczy.
To dla Państwa istniejemy i to właśnie Państwo są ciągłą motywacją do tego, by każdego dnia o świcie rozpoczynać program „codziennie w dobrym nastroju!”.