Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Region: 120. rocznica urodzin rtm. Witolda Pileckiego

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

120 lat temu na świat przyszedł Witold Pilecki – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, dobrowolny więzień Auschwitz, organizator konspiracji antyniemieckiej i antykomunistycznej, ofiara stalinowskiego terroru.

Dyrektor Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Karol Madaj podkreśla, że warszawski Żoliborz był początkiem misji Witolda Pileckiego do KL Auschwitz.

– To właśnie dzięki jego pracy wywiadowczej, dzięki temu, że tworzy siatkę konspiratorów w Auschwitz (..) i dzięki jej danym wywiadowczym Zachód dowiaduje się co dzieje się w obozie – zaznacza.

Karol Madaj przypomina, że mimo udziału w antyniemieckiej konspiracji, rotmistrz Pilecki padł ofiarą terroru komunistycznego już po II wojnie światowej.

– Tragizmu niesamowicie dodaje to, że taki bohater, który powinien być przez powojenną Polskę hołubiony, zostaje schwytany jako szpieg. W procesie pokazowym skazany na karę śmierci, która została wykonana. Sam Pilecki pisał, że to, co przeżył w Auschwitz było igraszką w porównaniu z tym, co zgotowali mu komuniści w Polsce. Do tego stopnia chciano wymazać pamięć o nim, że do dzisiaj nie mamy jego grobu – mówił Dyrektor Muzeum – Dom Rodziny Pileckich.

W sobotę (15.05.) w Ostrowi Mazowieckiej Muzeum – Dom Rodziny Pileckich zorganizuje zawody hippiczne z udziałem zawodników reprezentujących barwy historycznych pułków. Jazda konna i zawody hippiczne były także bardzo ważne w życiu Witolda Pileckiego. W czasach II RP startował w nich na swojej ulubionej klaczy o imieniu Bajka.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu. Rotmistrz był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony 25 maja 1948 w Warszawie. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany na stopień pułkownika.

IAR/red. pg

Hits: 28

Autor P. G.

2021-05-13

Więcej informacji z tej kategorii

Łomża: rusza sezon grzewczy

Łomża: rusza sezon grzewczy

W Łomży rusza sezon grzewczy, a to znak, że jesień jest już za rogiem. Od dzisiaj mieszkańcy Łomżyńskiej Spółdzielni...

Wiara: Dożynki gminne w Radulach

Wiara: Dożynki gminne w Radulach

W niedzielne południe - 19 września 2021 r. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w Radulach odbyły się...