Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Rolnictwo: Będzie skoordynowany program walki ze skutkami wirusa ASF

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Skoordynowany program walki ze skutkami wirusa afrykańskiego pomoru świń zapowiedziało ministerstwo rolnictwa. Chodzi o działania, które poprawią opłacalność produkcji na terenach objętych obostrzeniami w związku z występowaniem tej choroby.

Dodatkowe środki i działania mają też wpłynąć na odtwarzanie hodowli oraz poprawę jej bezpieczeństwa – poinformował szef resortu Grzegorz Puda:

– Mówimy o działania wspierających bioasekurację, eliminowanie skutków samego działania ASFu, czyli tego co związane jest z rynkiem. Mamy tutaj również rozwiązanie dotyczące kredytów i pożyczek, bardzo preferencyjnych elementów finansowania czy zakupu czy samego zabezpieczania się przed ASF. I oczywiście elementy związane z przetwórstwem, czyli możliwości z jednej strony sprzedaży, z drugiej strony przetwarzania tych wyrobów. 

      2021-07-20 Grzegorz Puda o programie walki ze skutkami ASF

Jednym z elementów pomocy ma być wyrównywanie strat ponoszonych przez hodowców trzody z obszarów objętych restrykcjami handlowymi. Wnioski w tej sprawie przyjmować będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Na ten cel przeznaczonych będzie 150 milionów złotych – poinformował Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz:

– Cena rynkowa sprzedawanych świń z tych stref jest znacznie wyższa niż tych zwierząt sprzedawanych faktycznie skupowanych stref. Celem tego programu wyrównanie ich. Na podstawie analizy tej właśnie ceny rynkowej ma to służyć ciągłości hodowli świń w tych strefach, które podkreślam, w roku bieżącym dotykają obszarów o najwyższym pogłowiu trzody chlewnej w Polsce. 

      2021-07-20 Mirosław Welz o programie walki ze skutkami ASF

W tym roku w kraju potwierdzono wystąpienie 20 ognisk afrykańskiego pomoru świń. Nawrót wirusa ASF zaobserwowano w lipcu – od początku miesiąca potwierdzono wystąpienie 8 ognisk w gospodarstwach na terenie pięciu województw, głównie na zachodzie kraju.

Wirus afrykańskiego pomoru świń jest śmiertelnym niebezpieczeństwem dla trzody chlewnej, nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Wystąpienie choroby w gospodarstwie lub najbliższym sąsiedztwie wiąże się z koniecznością wybicia stada, generalną dezynfekcją budynków oraz obostrzeniami w handlu. ASF utrzymuje się w Polsce od 2014 roku.

IAR

Hits: 6

Autor P. G.

2021-07-20

Więcej informacji z tej kategorii

Wiara: Zmarł Ks. Jan Grochowski

Wiara: Zmarł Ks. Jan Grochowski

Ksiądz Kanonik Jan Grochowski odszedł do Pana w dniu 26 lipca 2021 r. w wieku 87 lat, w kapłaństwie 63 lata,...