Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Sejm RP: Wiceminister Kraska o przygotowaniach do 4 fali COVID-19

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w Sejmie o przygotowaniach do 4 fali pandemii COVID-19. Odpowiadając na pytania posłów Prawa i Sprawiedliwości w tej sprawie powiedział, że najważniejszą bronią w walce z koronawirusem są szczepienia. Wiceminister Kraska wyraził też nadzieję, że informacje podawane przez resort zdrowia o wzroście zakażeń COVID-19 skłonią Polaków do zaszczepienia się. Poinformował, że dotychczas przeciw koronawirusowi w pełni zaszczepiło się ponad 19 milionów osób. Dodał, że mamy zakupionych ponad 99 milionów szczepionek od 5 firm.

Waldemar Kraska powiedział, że “dzięki zwiększeniu potencjału laboratoriów” można w tej chwili wykonywać 192 tysiące testów covidowych na dobę. Dodał, że resort zdrowia przekazał prawie 2 miliony testów antygenowych do szpitali, na izby przyjęć, SOR-y oraz do POZ-tów. Mówił też, że testy można wykonać w jednym z 500 punktów mobilnych.

Wiceminister mówił też o możliwościach badania genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2. Powiedział, że laboratoria są skupione wokół stacji sanitarno-epidemiologicznych i uczelni medycznych. Dodał, że “tygodniowo można wykonać 6 tysięcy sekwencji wariantów koronawirusa”.

Waldemar Kraska powiedział, że rozwiązania dotyczące ratownictwa medycznego są takie, jak były przy poprzednich falach pandemii. Dodał, że przygotowano ponad 6 tysięcy łóżek szpitalnych, w tym ponad 3 tysiące dla pacjentów covidowych. Mówił też o działających 12 szpitalach tymczasowych oraz 11 w gotowości.

IAR

Hits: 29

Autor P. G.

2021-09-16

Więcej informacji z tej kategorii