Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Z roku na rok przybywa pielęgniarek w wieku emerytalnym, a coraz mniej osób podejmuje pracę w tym zawodzie.
Średnia wieku pielęgniarki w Polsce – to blisko 54 lata, położnej – o dwa lata mniej. Jak podkreśla prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – Zofia Małas pomimo wzrostu liczby absolwentów pielęgniarstwa, nadal jest ogromna luka pokoleniowa w tym zawodzie:
– Wydajemy rocznie około 5200 praw wykonywania zawodu, z tego nie wszystkie podejmują pracę, a blisko 10 tysięcy osób nabywa uprawnienia emerytalne – to oznacza, że jednak brakuje drugie tyle.
Zaznaczyła ona , że obecnie w Polsce jest 5 pielęgniarek na 1000 mieszkańców, a średnia unijna – to 10.
Jak mówi Małas, samorząd pielęgniarek i położnych zgłosił opinie do nowelizacji ustawy o płacy minimalnej w ochronie zdrowia i ma nadzieję na ich uwzględnienie:
– Zawody medyczne, w tym zawód pielęgniarki – to zawód: uczeń – mistrz. Okazało się, że doświadczone pielęgniarki z długim stażem, które wprowadzają adeptów pielęgniarstwa wykształconych w systemie akademickim, mają o wiele niższe wynagrodzenia. Mam nadzieję, że zostanie to wzięte pod uwagę, bo nie może być tak dużych różnic.
W Polsce zawód pielęgniarki lub położnej wykonuje ponad 265 tysięcy osób, głównie kobiet, jedynie 2 procent – to mężczyźni.
IAR
Hits: 38