Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Treblinka: Instytut Pileckiego upamiętni Jana Maletkę

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Instytut Pileckiego upamiętni dziś (25.11) Jana Maletkę, kolejarza zamordowanego przez Niemców za pomoc Żydom transportowanym do obozu zagłady w Treblince. Uroczystość odsłonięcia tablicy (o 12.30) obędzie się w ramach projektu “Zawołani po imieniu”, którego celem jest poszukiwanie i upamiętnianie Polaków, którzy za pomoc Żydom zapłacili najwyższą cenę.

21-letni Jan Maletka, jego brat Stanisław i kolega Remigiusz Pawłowicz, decyzją niemieckich władz okupacyjnych zostali skierowani do Małkini i zatrudnieni tam jako robotnicy kolejowi. Mieszkali i pracowali “przy torach” w Treblince. Niedługo po uruchomieniu przez Niemców obozu 20 sierpnia 1942 roku, na stację Treblinka wjechał pociąg z transportem Żydów, którzy mieli zostać zgładzeni. Trójka Polaków postanowiła im pomóc. Około godziny 10.00, tak jak kilka razy wcześniej, ruszyli w stronę wagonów, trzymając w rękach naczynia z wodą. Zostali jednak dostrzeżeni przez jednego z wartowników, który otworzył do nich ogień z broni automatycznej. Jan Maletka zginął na miejscu. Stanisław i Remigiusz zdołali paść na ziemię i ukryć się w pobliskim rowie – po pewny czasie udało im się uciec. Ciało zamordowanego Jana Niemcy planowali wywieźć do obozu i tam je zakopać. Stanisław i Remigiusz zwrócili się o pomoc do pracowników kolejowych w Treblince i za ich namową Niemcy odstąpili od swojego zamiaru. Pozwolili zabrać ciało. Brat i kolega pochowali Jana na cmentarzu w Prostyni.

Kierownik Działu do spraw “Zawołanych po Imieniu” w Instytucie Pileckiego doktor Anna Stróż-Pawłowska podkreśla, że tragiczny przypadek Jana Maletki pokazuje. jak potwornym był niemiecki terror w okupowanej Polsce:

– Tak jest właśnie w przypadku Jana Maletki i tego jego ludzkiego odruchu empatii – podania wody stłoczonym w wagonach ofiar żydowskim. Historia tej doraźnej pomocy, którą okazał potrzebującym i niewspółmiernej kary, jaką za to poniósł, pokazuje w jak absurdalnych, nieludzkich czasach przyszło temu pokoleniu żyć. Był to czas, w którym pozostanie człowiekiem, ludzki odruch karane były śmiercią.

Do tej pory Instytut Pileckiego upamiętnił 52 osoby, które zostały zamordowane za pomoc Żydom, skazanym przez Niemców w czasie II wojny światowej na zagładę.

IAR

Hits: 79

Autor P. G.

2021-11-25

Więcej informacji z tej kategorii