Wojewoda Podlaski poinformował, że decyzja o przekształceniu Szpitala MSWiA w Białymstoku w jednoimienny szpital zakaźny została podjęta w oparciu o przesłanki dotyczące potencjału tej placówki. Jednak zostanie on faktycznie włączony do pracy, „kiedy szpital w Łomży będzie musiał być uzupełniony o kolejny zakład opieki zdrowotnej, wyprofilowany pod pacjentów z koronawirusem”.
– Harmonogram dochodzenia tego szpitala do stanu gotowości jako szpitala jednoimiennego będzie określony odrbęnym moim poleceniem. Innymi słowy, w tej chwili szpital MSWiA w Białymstoku ten swój stan gotowości do przekształcenia będzie osiągał, ale bez decyzji o konieczności ewakuacji pacjentów. Ten szpital został wyznaczony jako szpital, który będziemy mieć w przypadku, kiedy szpital w Łomży będzie musiał być uzupełniony o kolejny zakład opieki zdrowotnej, wyprofilowany pod pacjentów z koronawirusem – tak, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, uzasadnia swoją decyzję o powołaniu placówki MSWiA w Białymstoku jako szpital zakaźnego. Dodawał, że łomżyńska placówka jest w stanie gotowości. – We wczesnych godzinach nocnych szpital został wzbogacony o dostawę z Agencji Rezerw Materiałowych.
Wojewoda ustosunkował się także, do sytuacji w Łomży i tego, że nie przyjechał na wczorajszą nadzwyczajną Sesję Rady Miasta:
– Mam w tej chwili wskazanie, jako osoba zarządzająca na terenie województwa kwestiami związanymi z zarządzaniem kryzysowym, żebym ilość swoich kontaktów ograniczył do minimum, zewnętrznych. To jest oczywiście związane z sytuacją epidemiologiczną – mówił i dodawał, że nie kojarzy żeby miał zaproszenie na sesję.
Jak poinformował Urząd Miejski w Łomży, zaproszenie na sesję nadzwyczajną Rady Miejskiej Łomży Wojewodzie Podlaskiemu zostało wysłane drogą mailową 16 marca o godz. 15.10. Potwierdzenie odbioru wiadomości Kierownik Kancelarii Prezydenta Miasta potwierdził tego samego dnia u Rzecznika Wojewody Podlaskiego.
Obecnie w województwie podlaskim wykryto jeden potwierdzony przypadek zarażenia koronawirusem. Pięć osób jest hospitalizowanych w związku z podejrzeniem, 274 osoby są objęte kwarantanną, a 453 osoby są pod opieką epidemiolologiczną.
Cały bierfing mogą państwo obejrzeć poniżej:
oprac. pg
[related limit=”5″]