Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

ZUS: Chcesz dalej korzystać z Małego ZUSu? Nie musisz się ponownie zgłaszać

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które korzystały w ubiegłym roku z ulgi Mały ZUS Plus i nadal w tym roku chcą opłacać niższe składki, nie muszą ponownie zgłaszać się do ubezpieczeń – przypomina prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Osoby, które dopiero od tego roku chcą korzystać z tej ulgi muszą zgłosić się do ubezpieczeń z kodem, który rozpoczyna się od cyfr 05 90 albo 05 92.

– Mają na to czas do 1 lutego tego roku – mówi Informacyjnej Agencji Radiowej profesor Uścińska i wyjaśnia, że kwota składek przy Małym ZUS-ie Plus zależy od dochodu. Podstawą jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w ubiegłym roku. Nie zmienił się sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Nadal będzie musiała się mieścić między 30 procentami minimalnego wynagrodzenia krajowego, a 60 procentami przeciętnego wynagrodzenia czyli między 840 złotych, a 3 155 złotych 40 groszy.

Mały ZUS Plus to dobrowolne rozwiązanie umożliwiające opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne, uzależnionych od wysokości uzyskanego rok wcześniej przychodu. Z ulgi mogą korzystać najmniejsi przedsiębiorcy, których przychód w roku ubiegłym nie przekroczył 120 tysięcy złotych.

Prezes Gertruda Uścińska zwraca uwagę, że Mały ZUS Plus jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, zwłaszcza z najmniejszych firm, nieosiągających dużych przychodów.

IAR

Hits: 0

Autor P. G.

2021-01-04

Więcej informacji z tej kategorii