Są w samochodach, na motorach i rowerach, a teraz także na wodzie. Łomżyńscy policjanci patrolują rzeki znajdujące się na terenie powiatu łomżyńskiego. Mundurowych będzie można spotkać na oznakowanej łodzi motorowej.
O szczegółach młodszy aspirant Justyna Janowska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży:
– W ramach swojej codziennej służby kontrolują między innymi „dzikie kąpieliska” oraz linię brzegową Narwi, Pisy i Biebrzy. Będą także strzec bezpieczeństwa kąpiących się na plaży miejskiej podczas nadchodzących wakacji oraz planują podejmowanie działań profilaktycznych związanych z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą.
Pełniący służbę na wodzie funkcjonariusze są specjalnie przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz posiadają specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych:
– Dzięki temu, są w stanie nie tylko szybko podjąć akcję ratowniczą, ale także udzielić pomocy osobie, która się topiła. Policjanci wyposażeni są w specjalistyczny sprzęt ratowniczy. Do końca sezonu letniego dbać będą o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. Zadaniem patrolujących wody policjantów jest także sprawdzanie trzeźwości osób korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego.
Z obserwacji mundurowych wynika, że to najczęściej alkohol w połączeniu z lekkomyślnością, brawurą oraz lekceważeniem podstawowych zasad prowadzi do tragedii na wodzie.
jt