Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ciechanowiec: Rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Nagrodę przyznał też marszałek

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

W Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu zakończyła się 23. edycja Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej. O tytuł tej najpiękniejszej walczyło ponad 240 palm. Spośród nich pierwszą nagrodę uzyskały 24 palmy, a 29 wyróżniono. Przyznano też Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Podlaskiego. Otrzymała ją palma z Przedszkola w Ciechanowcu.

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu przywróciło jedno ze swoich sztandarowych wydarzeń ­ Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej.

Do konkursu zgłoszono 249 palm wykonanych w 32 placówkach. To szkoły, ośrodki kultury, stowarzyszenia z powiatu wysokomazowieckiego, ostrowskiego, bielskiego, siemiatyckiego i białostockiego. Trzynaście prac zostało zgłoszonych przez osoby indywidualne – dzieci i dorosłych.

Jak podkreśla Agnieszka Kiersnowska z Działu Etnograficznego Muzeum w Ciechanowcu, ilość palm zaskoczyła organizatorów konkursu.

Ta liczba to prawie połowa tego, co było zgłaszane do konkursu w poprzednich latach, przed pandemią. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną i obowiązujące obostrzenia. Należy pamiętać, że prace często przygotowują uczniowie podczas zajęć w szkole, a w obecnym czasie, kiedy są one nieczynne, zrobienie takiego wspólnego projektu jest utrudnione. To zainteresowanie konkursem świadczy, że jest potrzebny i to nas bardzo cieszy – mówiła.

Jury konkursowe przyznało 24 pierwsze nagrody. 27 palm otrzymało drugą nagrodę, a 61 trzecią.

Po raz pierwszy w historii konkursu specjalne wyróżnienie przyznał Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. Tę nagrodę otrzymała praca zbiorowa wykonana przez dzieci, rodziców i nauczycieli z przedszkola w Ciechanowcu. Okazała palma, utrzymana w różowych kolorach w piątek (19.03) trafiła do urzędu marszałkowskiego.

Tradycją Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej było uroczyste ogłoszenie laureatów podczas Niedzieli Palmowej. Pandemia wymogła na organizatorach zmianę formuły i rezygnację z odświętnej oprawy.

Nie będzie tradycyjnej procesji w Niedzielę Palmową, podczas której niesiono najpiękniejsze, zwycięskie prace. Na razie nie będzie też wystawy, którą ze względu na obowiązujące od soboty (20.03) obostrzenia odwołano. Ale jak zapewnia Agnieszka Kiersnowska, jeżeli sytuacja się zmieni i muzea zostaną otwarte dla zwiedzających na pewno nagrodzone palmy będzie można zobaczyć podczas wizyty w Muzeum Rolnictwa.

Współorganizatorami konkursu są: Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem i parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Fundatorem nagród był też Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Wrota Podlasia

Autor M. Sz.

2021-03-22

Więcej informacji z tej kategorii