Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Czerwony Bór: Zakład Karny świętuje 20-lecie

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Zakład Karny w Czerwonym Borze ma już 20 lat. W trakcie tego okresu stał się profesjonalnie zarządzaną, największą jednostką Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Białymstoku.

Zakład Karny w czerwonym borze powstał na mocy decyzji ministra sprawiedliwości 20 czerwca 2001 roku na terenie zlikwidowanej jednostki nadwiślańskich jednostek wojskowych MSWiA. Jest zakładem karnym typu zamkniętego, półotwartego i otwartego. Przeznaczony jest dla dorosłych mężczyzn tymczasowo aresztowanych, skazanych, odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy, recydywistów penitencjarnych. Pojemność zakładu karnego w czerwonym Borze wynosi obecnie 959 miejsc. Obiekt charakteryzuje się zabudową pawilonową- 6 pawilonów mieszkalnych. Zakład karny w czerwonym borze jest największą tego typu jednostką w okręgu białostockim.

W trakcie 20 lat istnienia Zakład Karny w czerwonym Borze stał się nowoczesną i dobrze funkcjonującą placówką penitencjarną. Zakład Karny w czerwonym borze jest jednym z największych pracodawców w regionie. Zatrudnia obecnie blisko 250 funkcjonariuszy i pracowników.

Dzięki polityce zatrudnia prowadzonej przez kierownictwo, zakład karny w czerwonym Borze niezmiennie może pochwalić się najwyższym współczynnikiem zatrudnienia więźniów w okręgu białostockim. Obecnie, pomimo utrudnień pandemicznych zatrudnionych jest 405 osadzonych.

W trakcie funkcjonowania jednostki udało się wypracować bezpieczne procedury zatrudnienia więźniów poza terenem jednostki. Osadzeni zatrudnieni są obecnie między innymi u takich kontrahentów jak DrewBet- Stare Kupiski, Rytel-Podgórze, IGB Mazovia, czy firma RoadCare.

Jednostka prowadzi też działalność społeczną, skierowaną na współpracę z placówkami samorządami lokalnymi: Caritas, Stowarzyszenie JA i TY, UM Zambrów i inne.

W 2018 roku otwarto tu pierwszą w regionie halę produkcyjną w ramach programu „Praca dla więźniów” co pozwoliło na utworzenie 100 miejsc pracy dla osadzonych z oddziałów zamkniętych.

Zakład karny w czerwonym Borze to wyszkolenie i profesjonalizm funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

Zakład Karny w Czerwonym Borze-20 lat w służbie społeczeństwu!

Tekst i zdjęcia: kpt. Dariusz Śmiechowski

Hits: 26

Autor P. G.

2021-06-18

Więcej informacji z tej kategorii