Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Czyżew: 10 lat od odzyskania praw miejskich

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

1 stycznia 2021 r. minęło 10 lat, odkąd to po 140 latach Czyżew odzyskał prawa miejskie. W tym roku zabrakło hucznego świętowania. 

Czyżew jako wieś istniał od wczesnego średniowiecza. W 1476 r. Czyżewscy herbu Pobóg uzyskali dla miejscowości lokacyjne prawo niemieckie. W 1738 r. przywilejem Augusta III Sasa Czyżew otrzymał prawa miejskie, potwierdzone przez Sejm w 1775 r. Po rozbiorach miasto znalazło się w zaborze rosyjskim. Podczas Powstania Styczniowego w rejonie Czyżewa krwawe walki toczył oddział powstańczy Ignacego Mystkowskiego. Za udział ludności w powstaniu władze carskie odebrały Czyżewowi w 1870 r. prawa miejskie.

Powitanie Nowego 2011 Roku w Czyżewie miało szczególny charakter, bowiem o północy z 31 grudnia 2010 r. na 1 stycznia 2011 r. miejscowość Czyżew – Osada odzyskała po 140 latach prawa miejskie. W noc Sylwestrową pod budynkiem jeszcze Urzędu Gminy, a po północy już Miasta zgromadzili się licznie mieszkańcy całej gminy, aby wspólnie uczestniczyć w tym ważnym, historycznym wydarzeniu.

Organizatorzy przygotowali dla przybyłych szereg atrakcji i nagród, były między innymi różnorodne konkursy na temat gminy/miasta, od strony muzycznej dobrą zabawę zapewniał zespół cover ABBA show oraz Boney M show.

Tuż przed północą powitano orszak Królewski na czele z Królem Augustem III Sasem, Wielkim Klucznikiem Koronnym, Heroldem Królewskim. Wielki Klucznik Koronny w którego rolę wcielił się Jerzy Sienicki Przewodniczący Rady Gminy V kadencji odczytał akt nadania i wręczył symboliczny klucz do bram miasta pierwszemu Burmistrzowi Miasta Czyżew Pani Annie Boguckiej. Pani Anna Bogucka już nie jako Wójt lecz Burmistrz u progu ważnych zmian historycznych i Nowego 2011 Roku złożyła wszystkim mieszkańcom naszej gminy najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności i dużo zdrowia. Wraz z wybiciem północy wystrzeliły korki od szampanów, które dla wszystkich zgromadzonych zapewnił organizator. W radosnej atmosferze zebrani mogli również podziwiać przygotowany pokaz fajerwerków.

To była niezapomniana noc, która na trwałe wpisała się w historię naszej miejscowości.

Niestety w tym roku z uwagi na pandemię nie było wspólnego świętowania Nowego Roku i 10-lecia nadania praw miejskich. Władze samorządu mają jednak nadzieję, że będzie jeszcze okazja do uczczenia tego wydarzenia w ciągu 2021 roku.

UM Czyżew

Autor M. Sz.

2021-01-04

Więcej informacji z tej kategorii