Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Europoseł Kuźmiuk: Liczę, że Europa zwiększy środki na dofinansowanie budowy zapór na granicach z Białorusią

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Mam nadzieję, że Europa pójdzie po rozum do głowy i zwiększy środki na dofinansowanie budowy zapór na granicach z Białorusią. Tak zabezpieczone środki w budżecie europejskim na budowę zapory pomiędzy m.in. Polską a Białorusią komentował w audycji “Gość Dnia” Radia Nadzieja europoseł Zbigniew Kuźmiuk, członek Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów:

– Chcemy na to wydać bardzo duże pieniądze. Miejmy nadzieję, że Unia Europejska także pójdzie po rozum do głowy i znacznie zwiększy środki na ten cel, niż te które są do tej pory zapowiadane, bo w przyszłorocznym budżecie znalazła się symboliczna kwota 25 milionów euro. Zresztą dla trzech krajów: Polski, Litwy i Łotwy, co jest kroplą w morzu potrzeb.

      2021-11-25 Zbigniew Kuźmiuk o budowie zapory na granicy z Białorusią 1

Poseł nie ma wątpliwości, że zapora jest niezbędna do ochrony granicy:

– Okazuje się, że nawet taka prowizoryczna zapora rzeczywiście umożliwia służbom granicznym reakcje na próby siłowego sforsowania tej granicy. Więc nie ulega dla mnie wątpliwości, że stała zapora, taka jak na granicy grecko-tureckiej czy węgiersko-serbskiej absolutnie pomoże Polsce, już przy mniejszym wysiłku ludzkim, dostatecznie chronić polską granicę, a jednocześnie zewnętrzną granicę Unii Europejskiej.

      2021-11-25 Zbigniew Kuźmiuk o budowie zapory na granicy z Białorusią 2

Ogrodzenie tylko w długości polskiego pasa granicznego ma mieć 180 km długości i 5,5 metra wysokości, a jego koszt szacowany jest na 1,615 miliarda złotych. Większość z tej kwoty – 1,5 miliarda – pochłoną prace budowlane, pozostałą część – 115 milionów – zakup i montaż niezbędnego sprzętu.

mb

Hits: 24

Autor P. G.

2021-11-25

Więcej informacji z tej kategorii