Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

GD: Ks. Krzysztof Chodkowski – Kościoły w czasie całego Triduum będą puste

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Przed nami Wielki Tydzień, który wierni będą przeżywać zupełnie inaczej niż w ostaniach latach. Na czas epidemii koronawirusa bp łomżyński Janusz Stepnowski wydał dekret określający to, jak liturgicznie będą wyglądać Święta Wielkanocne. O tych wytycznych opowiadał na antenie Radia Nadzieja liturgista ks. Krzysztof Chodkowski. 

– Sytuacja, w której się znajdujemy jest bardzo wyjątkowa i można powiedzieć, że taka w której nigdy się nie znajdowaliśmy się wcześniej. W tej sytuacji my funkcjonujemy jako Kościół. Będzie Wielkanoc. Wielkanocy nie możemy przełożyć, bo to są święta, które po prostu w tym czasie wypadają i nie da się ich przełożyć. I właśnie w tym czasie zagrożenia epidemiologicznego, zagrożenia pandemią koronawirusem będziemy sprawować obrzędy Wielkiej Nocy. Ten dokument księdza biskupa porządkuje nam sposób sprawowania obrzędów Wielkiego Tygodnia w odniesieniu do tych restrykcji, które są nałożone przez państwo – mówił  ks. Krzysztof Chodkowskii przypominał, że wciąż w kościele obowiązuje zarządzenie, które mówi że w świątyni poza sprawującymi mszę świętą, może znajdować się maksymalnie 5 osób. – To powoduje, że kościoły w czasie całego Triduum będą puste. Tam będą tylko osoby, które przewodniczą liturgii. Pięć osób w naszych wielkich kościołach oznacza, że po prostu będą one puste.  

Oczywiście wszystkie uroczystości wielkanocne będą transmitowane m.in. przez Radio Nadzieja.

W dekrecie biskup łomżyński Janusz Stepnowski określił m.in. ogólne wytyczne dotyczące sprawowania sakramentów:

– Szczególnie Sakramentu Eucharystii i Sakramentu Pokuty w tym czasie, który pamiętajmy jest czasem Wielkiego Postu. Jest to zwykle taki czas, w którym w takiej wielkiej intensywności sprawuje się te sakramenty, zwłaszcza sakrament pokuty przed Świętami Wielkanocnymi. 

Kościoły organizują codziennie spowiedź świętą. Biskup zaleca, żeby księżą udostępniali wiernym numer telefonu i adres mailowy, poprzez który można umówić się z duszpasterzem na indywidualną spowiedź.

– Nasze kościoły nie będą zamkniętepodkreśla ks. Chodkowski. 

Z liturgistą ks. Krzysztofem Chodkowskim rozmawiała Joanna Ekstowicz.

Hits: 2

Autor P. G.

2020-04-03

Więcej informacji z tej kategorii