Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Gmina Kolno: Upamiętnili pomordowanych w Starym Gromadzynie

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W 77. rocznicę tragicznych wydarzeń z 21 lipca 1944 r., kiedy to w Starym Gromadzynie z rąk okupanta zginęło kilkadziesiąt osób, pamięć ofiar uczczono wspólną modlitwą na mszy św. w Kościele pw św. Anny w Kolnie oraz złożeniem kwiatów i zniczy pod kapliczką w Starym Gromadzynie.

W obchodach uczestniczyli ks. Stanisław Uradziński Dziekan Kolneński, Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno, Tadeusz Klama Starosta Kolneński, Tadeusz Chludziński Radny Gminy Kolno, Mariusz Dzięgielewski Sołtys Starego Gromadzyna, Mariusz Wesołowski Dyrektor CKGK w Koźle, członkowie Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie oraz rodziny ofiar i mieszkańcy Starego Gromadzyna.

Kapliczka znajduje się tuż  przy drodze wojewódzkiej Kolno–Stawiski i upamiętnia mord 24 osób, do którego doszło w 1944 roku. Na kaplicy znajduje się tablica z napisem: „W tym miejscu w dniu 21.VII.1944 r. z rąk okupant zostało zamordowanych 24 mieszkańców Gromadzona. Przechodniu wspomnij”.

Do tych tragicznych wydarzeń, jak podają źródła historyczne, doszło gdy od żołnierzy własowców, przebywających w tym czasie w Gromadzenie, chciano kupić broń za towar wymienny w postaci bimbru. W trakcie transakcji zabito oficera własowców (tak określano Rosjan, którzy w kolaboracji z Niemcami tworzyli oddziały podczas II Wojny Światowej), którzy w odwecie mordowali wszystkich napotkanych ludzi.

UG Kolno/Powiat Kolno/„Kolno na Mazowszu” – Czesław Brodzicki

Hits: 23

Autor P. G.

2021-07-21

Więcej informacji z tej kategorii