Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Gmina Łomża: Drewniany pomnik Stacha Konwy zostanie odrestaurowany

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Odrestaurują pomnik Bohatera Kurpiów. Wójt gminy Łomża, Piotr Kłys wraz z łomżyńskim nadleśniczym Dariuszem Godlewskim podjęli decyzję o odnowieniu pomnika Stacha Konwy w Lesie Jednaczewskim.

Pomnik uległ zniszczeniu w wyniku starości, ale i ingerencji wandalimówi wójt Piotr Kłys. – Jest przede wszystkim popisany niecenzuralnymi napisami. Jest to bardzo przykre, a dodatkowo dało się zauważyć, że pomnik był ostrzelany z wiatrówki. I to niejednokrotnie. Ja zauważyłem przynajmniej czterysta śrutów.

Celem jest odbudowanie miejsca pamięci, nadanie należnego szacunku, a w przyszłości odbudowanie go w świadomości społeczności lokalnej.

– Zależy mi też na tym, nie tylko żeby odbudować pomnik w tej chwili czy przypomnieć Stacha Konwę, ale też żeby przypomnieć walki Kurpiów. Żeby przypomnieć i samego bohatera Stacha Konwę, ale i Adama Chętnika, który to pierwotnie w latach 20. ten pomnik postawił. Bo to przecież ten w Lesie Jednaczewskim jest kopią.

Odsłonięcie nowego pomnika planowane jest wstępnie na drugą połowę czerwca, w rocznicę pierwszego odsłonięcia pomnika Stacha Konwy.

JT

[related limit=”5″]

Hits: 0

Autor P. G.

2020-04-20

Więcej informacji z tej kategorii