Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Gmina Łomża: Wójt pisze do ministra w sprawie cen za śmieci

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

– To głos rozpaczy – tak o liście przesłanym do ministra klimatu mówi wójt gminy Łomża, Piotr Kłys. List to wspólne stanowiska wójta i rady gminy Łomża w sprawie bezsilności gmin w zakresie rosnących kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi.

W gminie Łomża od 1. kwietnia ceny za odbiór odpadów wzrosną prawie o 30%. Dla nas, samorządowców, problemem jest też to, że sprowadza się nas do roli administratorów systemu, czy też operatorów podnoszących stawki mieszkańcom – mówi wójt Kłys:

– Okazuje się, że mamy bardzo ograniczony wpływ na stawki przy odbiorze odpadów od naszym mieszkańców. Ten list jest tak naprawdę głosem sprzeciwu, ale z drugiej strony jest to głos rozpaczy. Już my nie wiemy, co mamy zrobić. Piszemy w tym liście, prosimy o zmiany systemowe. O to, żeby podjąć gospodarkę odpadami całościowo, ponieważ bardzo dużo się w Polsce zmieniło od wielu lat. I skoro te ustawy zmieniają się stale, to może trzeba podjąć kolejną dyskusję, debatę publiczną także z udziałem samorządów. 

Włodarz gminy dodaje, że liczy na ustabilizowanie się ceny za śmieci albo jej obniżenie:

– Zostaną wprowadzone zapisy, które pozwolą nam mieć wpływ na to, ale też pozwolą w jakiś sposób zadbać o to, co się będzie działo z gospodarką odpadami w całym kraju. Ja jestem przekonany, że ustawodawca intensywnie nad tym pracuje i liczymy na podjęcie debaty także z samorządami. 

Wójt poinformował także, że list został rozesłany również do gmin w województwie podlaskim i spotkał się z pozytywnym przyjęciem ze strony samorządowców, którzy również mają problemy z rosnącymi cenami za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

JT

[related limit=”5″]

Hits: 0

Autor P. G.

2020-03-03

Więcej informacji z tej kategorii