Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Gmina Rutki: Samorząd ma dotację na zieloną energię

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

1,4 mln zł z dodatkowych funduszy europejskich, przyznanych Województwu Podlaskiemu, umożliwi gminie inwestycje w mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii (OZE). Wszystkie urządzenia zostaną zamontowane na dachach indywidualnych gospodarstw domowych.

Inwestycję zaplanowano już jakiś czas temu, jednak z braku dostępnych środków unijnych nie mogła zostać zrealizowana. Dzięki decyzji zarządu województwa, część unijnych pieniędzy pochodząca ze specjalnej puli na walkę z kryzysem gospodarczym, została przeznaczona na inwestycje OZE.

– To bardzo ważne przedsięwzięcie.Skorzystają na nim wszyscy mieszkańcy. Będą zdrowsi, bo będą oddychać czystszym powietrzem. Poza tym to inwestycje bardzo perspektywiczne, przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego, co przełoży się również na warunki życia następnych pokoleń – mówi Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Projekt Gminy Rutki ma wartości blisko 1,9 mln zł. Przyznana dotacja pokryje 1,4 mln zł. Zostanie z niej sfinansowany zakup i montaż 98 mikroinstalacji OZE na budynkach mieszkalnych (10 kolektorów słonecznych i 88 paneli fotowoltaicznych).

– Ten projekt to duże korzyści finansowe szczególnie teraz, przy dużych podwyżkach cen energii. Wiem, że mieszkańcy bardzo liczyli na to przedsięwzięcie. Na dotację czekaliśmy, bo projekt znalazł się na liście rezerwowej. Jednak zarząd województwa dotrzymał słowa, i tak jak obiecał wszystkie wnioski pozytywnie ocenione uzyskały dofinansowanie. Dlatego tym bardziej jesteśmy wdzięczni, że znalazły się te dodatkowe pieniądze – podkreśla Dariusz Modzelewski, wójt gminy Rutki.

Inwestycja będzie miała dobroczynny wpływ na środowisko, dzięki niej roczny spadek emisji gazów cieplarnianych ma wynieść ponad 260 ton równoważnika dwutlenku węgla.

Wrota Podlasia/red. pg

Autor P. G.

2022-01-28

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 29 listopada

Słowo Życia: 29 listopada

WTOREK PIERWSZEGO TYGODNIA ADWENTU Łk 10, 21-24 Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: „Wysławiam Cię, Ojcze,...