Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Gmina Zbójna: Sąd apelacyjny obniżył wyrok w sprawie zabójstwa noworodka

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Zapadł prawomocny wyrok w sprawie zabójstwo dziecka, którego ciało znaleziono w lipcu 2019 roku w pojemniku na terenie jednej z posesji w gminie Zbójna. Sąd Apelacyjny w Białymstoku obniżył karę dla oskarżonej matki dziecka do czterech lat pozbawienia wolności.

Postępowanie odwoławcze odbyło się za zamkniętymi drzwiami. Dzisiaj (26.04.) Sąd Apelacyjny karę obniżył do czterech lat więzienia również stosując nadzwyczajne jej złagodzenie, zmienił też nieco opis czynu zarzuconego kobiecie. Uznał że – działając z zamiarem bezpośrednim – dokonała ona zabójstwa swego nowonarodzonego dziecka w taki sposób, że bezpośrednio po porodzie nie zapewniła noworodkowi należytej opieki, ukryła dziecko w wiadrze, co – łącznie z poważnym urazem i obrażeniami głowy (sąd przyjął w opisie, że doszło do nich w nieznanych okolicznościach) skutkowało zgonem dziecka.

Przypomnijmy, że ciało noworodka ujawniono w pojemniku na terenie ogrodu jednej z posesji w Gawrychach. O kobiecie, która była w ciąży, ale nie ma dziecka, miał poinformować lekarz. Czynności procesowe zostały przeprowadzone 17 lipca 2019 na terenie Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.

– Z ustaleń śledztwa wynika, iż wymieniona w bliżej nieustalonym dniu miesiąca lipca 2019 roku w miejscowi Gawrychy, gmina Zbójna dokonała zabójstwa swego nowonarodzonego dziecka poprzez spowodowanie urazu czaszkowo-mózgowego okolicy potylicznej z krwawieniem podtwardówkowym i stłuczeniem mózgu, a następnie ukryła dziecko pozostawiając je bez należytej opieki, w następstwie czego doszło do jego zgonu – informował wtedy Radio Nadzieja Rafał Kaczyński, zastępca prokuratora okręgowego. 

W maju 2020 roku przed Sądem Okręgowym w Łomży ruszył proces, który zakończył się w listopadzie. Sąd skazał oskarżoną na 5 lat więzienia, stosując w jej przypadku nadzwyczajne złagodzenie kary. Przyjął w opisie czynu, że kobieta działała wspólnie i w porozumieniu z inną, nieustaloną osobą i w zamiarze bezpośrednim zabójstwa.

red. pg/PAP

Hits: 47

Autor P. G.

2021-04-26

Więcej informacji z tej kategorii