Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Gmina Kolno. Inscenizacja Bitwy pod Wincentą [FOTO]

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Wincenta to kolejna miejscowość w powiecie kolneńskim, gdzie odbyły się uroczystości upamiętniające 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Ważnym punktem programu była inscenizacja wydarzeń, która miała tutaj miejsce, a którą organizuje Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie.

Wincenta – miejscowość położona w gminie Kolno, tuż przy granicy województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, która przez sześć wieków tworzyła historię pogranicza Rzeczypospolitej. Pod wsią w 1920 roku żołnierze Kowieńskiego Pułku Strzelców stoczyli udaną potyczkę z cofającymi się bolszewikami, którzy porzucili znaczne ilości sprzętu. O armaty, które ugrzęzły w korycie granicznej rzeczki żołnierze polscy pobili się na pięści z niemieckimi pogranicznikami.

W położonej przy szosie Kolno-Pisz Wincencie od połowy XIX wieku do 1939 roku znajdowała się komora celna, atakowana przez siły powstańcze w czasie powstania styczniowego. W okresie międzywojennym miejscowość stanowiła siedzibę komisariatu Straży Celnej „Wincenta” oraz ulokowano tu placówkę Straży Celnej. Obecnie rzeka Wincenta stanowi granicę między województwami warmińsko-mazurskim a podlaskim.

JE

[nggallery id=4112]

[related limit=”5″]

 

 

Autor adam

2020-08-30

Więcej informacji z tej kategorii