Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Jacek Sasin: Jest niezwykle ważne, żeby Polska miała władze skuteczne, legalne i posiadające mandat demokratyczny

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że wybory prezydenckie muszą odbyć się w terminie konstytucyjnym i zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu, czyli 10 maja. W ten sposób odniósł się do słów prezydenta Andrzeja Dudy, który w wywiadzie dla “Gazety Polskiej” podkreślał, że brak wyborów w maju jest groźny, gdyż doprowadzi do paraliżu państwa.

Jacek Sasin powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że przeprowadzenie wyborów 10 maja jest podyktowane odpowiedzialnością za Polskę i Polaków.

Jest niezwykle ważne, żeby Polska, która zmaga się z kryzysem zdrowotnym, mówię tutaj o epidemii, ale również z kryzysem gospodarczym, który jest jej skutkiem, miała władze skuteczne, legalne i posiadające mandat demokratyczny. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby zafundować sobie w tej chwili dodatkowo kryzys polityczny, który będzie oznaczał chaos, pozbawi Polskę legalnie wybranego prezydenta. To jest oczywiste, że prezydent ma ogromną rolę do odegrania, właśnie, chociażby przez akceptację przyjmowanych ustaw, których nie da się przyjąć bez podpisu prezydenta – wyjaśnił. Wicepremier podkreślił, że wybory prezydenckie są przygotowywane na tyle, na ile pozwalają obecne przepisy.

– Te działania są podejmowane przede wszystkim na podstawie tego, że marszałek Elżbieta Witek ogłosiła wybory prezydenckie na 10 maja i to właśnie nieprowadzenie przygotowań byłoby nie tylko nieodpowiedzialnością, ale byłoby złamaniem prawa, ponieważ obowiązuje nas wszystkich zarządzenie wyborów przez panią marszałek na 10 maja. Działamy na podstawie decyzji, które wydał pan premier Mateusz Morawiecki, to jest przede wszystkim decyzja dla Poczty Polskiej skutecznego przygotowania wyborów korespondencyjnych na 10 maja – mówił polityk.

Jacek Sasin zwrócił uwagę, że wezwania części opozycji, by wprowadzić stan nadzwyczajny w celu przesunięcia wyborów, są “domaganiem się złamania konstytucji” i działaniem w celu realizacji partyjnych interesów.

– To by oznaczało, że właściwie zawsze, kiedy władza chce odroczyć wybory z jakiegoś powodu, będzie mogła użyć tego argumentu, że wprowadzimy stan wyjątkowy i wyborów nie będzie. Ale intencje opozycji są dla mnie jasne – opozycja jest pewna, że nie ma żadnych szans pokonać urzędującego prezydenta, że dzisiaj ten mechanizm demokratyczny wyłoni kolejną kadencję pana prezydenta Andrzeja Dudy i próbuje właśnie w taki sposób uniknąć klęski wyborczej w sposób, który spowoduje chaos, brak możliwości skutecznego walczenia z epidemią i kryzysem gospodarczym.

W wywiadzie dla “Gazety Polskiej”, która ukaże się w najbliższą środę, prezydent Andrzej Duda powiedział, że w przypadku, gdy w maju nie zostanie wybrany prezydent, nowe przepisy służące zapobieganiu skutkom epidemii koronawirusa i kryzysu gospodarczego nie będą mogły wejść w życie. Prezydent przyznał, że wybory to nie tylko święto demokracji, ale przede wszystkim obowiązek zapewnienia sobie skutecznego działania państwa.

– Jeśli nie wybierzemy prezydenta, to kraj pogrąży się w chaosie. Może opozycji podoba się taka perspektywa, ale dla obywateli, dla zwykłych ludzi, ona będzie dramatyczna – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Na początku kwietnia Sejm przyjął ustawę o głosowaniu korespondencyjnym jako jedynym sposobie majowych wyborów prezydenckich. Głosowanie będzie odbywać się od godziny 6 do godziny 20. Wyborcy będą musieli umieścić kopertę z kartą głosowania w specjalnej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której są zapisani w spisie wyborców. Koperty odbiorą pracownicy Poczty Polskiej. Ustawa zakłada również, że marszałek Sejmu może zmienić termin wyborów prezydenckich, jeśli na terenie kraju zostanie ogłoszony stan epidemii. Nowy termin musi jednak być zgodny z przepisami Konstytucji. Przepisy ustawy dotyczą zarówno pierwszej, jak i ewentualnej drugiej tury.

Ustawa trafiła do Senatu. Komisje wyższej izby parlamentu mają nad nią pracować 28 kwietnia.

IAR/red. pg

[related limit=”5″]

Hits: 0

Autor P. G.

2020-04-20

Więcej informacji z tej kategorii