Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Jarosław Zieliński: Być może przyjdzie taki czas, że będzie można od Białorusi zażądać reparacji

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Na granicy polsko-białoruskiej trwa budowa muru. Inwestycja, która ma zabezpieczyć granicę Polski przed napływem nielegalnych imigrantów to koszt około 1,6 mld złotych. Poseł Jarosław Zieliński wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego z propozycją bieżącej inwentaryzacji kosztów finansowych.

W przyszłości być może będziemy mogli ubiegać się o reparacje od Białorusi – mówi poseł:

– Żeby je spisywać, żeby je syntetyzować, a kiedyś być może będziemy mogli wystąpić do Białorusi o reparacje, bo przecież nie ponosili byśmy tych kosztów, gdyby Białoruś nas nie zaatakowała wojną hybrydową i imigrantami. Potem, żeby nie było tak, być może zaistnieją kiedyś takie warunki. Dzisiaj trudno byłoby to realnie egzekwować, ale świat się zmienia, życie się zmienia. Polityka jest dynamiczna. Być może przyjdzie taki czas, że będzie można od Białorusi zażądać tych odszkodowań, czyli reparacji. Tak jak reparacji wojennych od Niemiec żądamy. Teraz jest kwestia po tylu latach wyceny także tych strat, prawda. Niektórzy to kwestionują, więc żeby potem nikt tego nie kwestionował to uważam, że trzeba te koszty inwentaryzować na bieżąco.

      2022-02-03 Jarosław Zieliński o reparacjach za budowę muru na granicy z Białorusią

Zabezpieczenie powstanie na ponad 180 km wzdłuż granicy z Białorusią i będzie miało 5,5 metra wysokości. 5 metrów jego wysokości będą stanowiły stalowe słupy, które mają być zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu kolczastego. Zapora będzie wyposażona m.in. w czujniki ruchu oraz kamery.

pg/fot. SG

Autor P. G.

2022-02-03

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 3 grudnia

Słowo Życia: 3 grudnia

SOBOTA PIERWSZEGO TYGODNIA ADWENTU Mt 9, 35-10,1.5.6-8 Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w...

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

W ostatniej audycji "Rozmowy o Kościele" gościliśmy Księdza Jacka Dąbrowskiego, który opowiedział o wspólnocie...