Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kolno: Jan z Kolna zerka z muralu

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Jan z Kolna, najsłynniejszy mieszkaniec tego miasta, zadomowił się na jednym z budynków przy Wojska Polskiego. A to wszystko za sprawą pierwszego w Kolnie muralu.

– Jest to sposób na promocję miasta legendarnie związanego z postacią Jana z Kolna, któremu przypisuje się odkrycie Ameryki. Najsłynniejszy mieszkaniec Kolna, jak głosi legenda, przed Kolumbem dotarł do wybrzeży nowego kontynentu. Na malowidle usytuowana jest postać podróżnika Jana z Kolna i statek, którym płynął. Flota należała do króla duńskiego, a Jan z Kolna był podczas zamorskiej wyprawy nawigatorem – mówi Andrzej Duda, burmistrz Kolna. 

Mural będzie interaktywny, trwają prace nad umieszczeniem na nim kodu QR, po zeskanowaniu którego będzie można odsłuchać historię Kolna.

Praca artystyczna ma powierzchnię ponad 100 m.kw. i wyeksponowana jest przy głównej ulicy Wojska Polskiego w pobliżu Urzędy Miasta. Wykonawcą muralu jest Firma KOLORART z Będzina, która została wybrana przez władze miasta w wyniku konkursu ofert. Właściciel firmy Dominik Rutkowski jest autorem wielu tego typu przedsięwzięć w Polsce m. in. muralu Henryka Sienkiewicza w Białymstoku.

red. pg/UM Kolno

 

 

Hits: 187

Autor P. G.

2021-05-06

Więcej informacji z tej kategorii