Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Koronawirus: Kończy się akcja LOTdoDomu

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W niedzielę (5.04.) zakończy się akcja LOTdoDomu. Do tej pory w ramach tej akcji powróciło do kraju prawie 50 tysięcy osób. Polskie linie lotnicze LOT zorganizowały ponad 300 specjalnych rejsów.

Polski przewoźnik latał między innymi z Australii, Wietnamu, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Sri Lanki i państw europejskich.

Akcję nadzorowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wiceminister Szymon Szynkowski Vel Sęk powiedział w TVP Info, że akcja okazała się sukcesem. Zaznaczył, że spełnione zostały wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Wszyscy pasażerowie, którzy skorzystali z LOTuDoDomu zostali objęci 14 – dniową kwarantanną. Na pokładach samolotów kontakt załogi z pasażerami został ograniczony do minimum, natomiast personel pokładowy został wyposażony w środki ochrony sanitarnej.

Wiceminister Spraw Zagranicznych odniósł się natomiast do zarzutów, że Polska nie skorzystała z europejskiego programu powrotów w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności. Wiceminister podkreślił, że w takim przypadku wielu naszych rodaków nie wróciłoby do kraju.

Zaznaczył, że europejski mechanizm bierze pod uwagę jedynie sprowadzanie osób, które przebywają poza Unią Europejską. Po drugie rządy poszczególnych państw, żeby włączyć się do akcji, muszą wyłożyć pieniądze na przeloty. Dopiero potem, po spełnieniu ściśle określonych kryteriów, Unia zwracałaby część nakładów na akcję.

Akcję LOTdoDomu ogłoszono 14 marca. Pierwsze samoloty wystartowały dzień później.

IAR

[related limit=”5″]

Hits: 0

Autor P. G.

2020-04-04

Więcej informacji z tej kategorii