Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Koronawirus: List ministra kultury do twórców, artystów i ludzi kultury w Polsce

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście do twórców, artystów i ludzi kultury napisał, że “decyzja o odwołaniu wydarzeń artystycznych w nadchodzących dwóch tygodniach była konieczna – dla dobra jednostek i całego społeczeństwa”.

Minister kultury wyraził przekonanie, że w zaistniałej sytuacji środowiska twórcze zademonstrują odpowiedzialną i obywatelską postawę oraz nadzieję na solidarność środowisk twórczych ze społeczeństwem i zaangażowanie w promowanie metod walki z pandemią.

– Wasza publiczność obserwuje Was, śledzi Wasze profile w mediach społecznościowych, słucha Waszych wypowiedzi medialnych. Mają one niemałą siłę wzorcotwórczą. Wierzę, że dacie Państwo przykład, jak w poczuciu obywatelskiej odpowiedzialności za wspólny los sprostać dramatycznemu wyzwaniu, wobec którego wszyscy stoimy. Tak, jak to już nieraz bywało w naszej trudnej historii, gdy Wielcy Artyści pełnili rolę duchowych przewodników w czasach próbynapisał minister Gliński. – Wszyscy zdajemy sobie sprawęże czasowe zawieszenie działalności instytucji kultury pociąga za sobą poważne i dotkliwe konsekwencje dla środowisk twórczych.

Resort kultury – zapewnił minister –  analizuje możliwości pozyskania dodatkowych środków publicznych i wypracowania nowych narzędzi przeciwdziałania zagrożeniu finansowemu, które już dziś sygnalizują organizacje środowiskowe. Artyści znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej mogą ubiegać się o pomoc ministerstwa. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie resortu.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo publiczne, minister przypomniał o konieczności bezwzględnego stosowania się do zaleceń dotyczących norm funkcjonowania społeczeństwa w sytuacji realnego zagrożenia epidemiologicznego. Zapewnił, że rząd i wszystkie służby cały czas pracują, aby opanować sytuację.

– Ale odpowiedzialność dotyczy nas wszystkich. Aby pokonać zagrożenie konieczne jest zaangażowanie i współpraca całej naszej polskiej wspólnoty. Bądźmy odpowiedzialni i dzielni – zaapelował minister Gliński.

IAR

[related limit=”5″]

Autor P. G.

2020-03-14

Więcej informacji z tej kategorii