Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Koronawirus: Rząd łagodzi część obostrzeń – zmiany dotyczą handlu, kultu religijnego oraz parków

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Rząd ogłosił dzisiaj (16.04.) pierwszy etap odmrażania gospodarki i łagodzenia obostrzeń. Dotyczą one przede wszystkim zmian w handlu, kultu religijnego oraz otwarcia lasów i parków.

– Poprzez nasze obostrzenia i działania kupujemy sobie czas. Dzięki temu mamy też czas na dostosowania w naszej służbie zdrowia i kupowanie sprzętu mówił premier Mateusz Morawiecki. – Udało nam się w tym okresie zapanować nad bardzo gwałtownymi przyrostami jakie widzieliśmy we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech. Warto popatrzeć na rzeczywistość jako na obarczoną brakiem pewności, jak taniec na linie.

Premier Morawiecki zaprezentował “nowe normy rzeczywistości”, które opierają się na izolacja, identyfikacji i informatyzacji. Podstawami są:

  • 2 metry odstępu;
  • zasłaniania ust i nosa;
  • kwarantanna i izolacja;
  • zdalna praca i edukacja;
  • zasady sanitarne w miejscach gromadzenia się ludzi.

Od 20 kwietnia rozpoczyna się pierwszy etap stopniowego zdejmowania obostrzeń. Dotyczą one:

  • zmian w handlu – sklepy do 100 m2 – 4 osoby na jedną kasę, powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2 powierzchni. Pracownicy będą poddani reżimowi sanitarnemu m.in. związanego z badaniem temperatury.
  • limit osób w miejscach kultu religijnego: 1 osoba na 15 mkw. powierzchni.
  • otwarcie parków i lasów, ale korzystanie z placów zabaw nadal jest zabronione.
  • z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13 roku życia.

– Nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji. To dla zwiększenia komfortu zdrowia psychicznego ludzi – podkreślał premier. – Znajdujemy się w zupełnie nowej rzeczywistości, która niestety przez dłuższy czas będzie z nami i musimy się nauczyć w niej żyć. Za nami trudny czas wyrzeczeń, ale przed nami trudny czas walki z koronawirus w ramach obostrzeń, które chcemy łagodzić.

W drugim etapie planowane jest otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych, a także miejsc kultury takich jak biblioteki, muzea  czy galerie sztuki.
 
Trzeci etap dotyczy otwarcia stacjonarnej gastronomii, salonów fryzjerskich, kosmetycznych, sklepów w galeriach handlowych, a także organizowania wydarzenia sportowych do 50 osób w otwartej przestrzeni (bez udziału publiczności), organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach, klasach szkolnych 1-3 (ustalona maks. liczba dzieci w klasie) – kwestie edukacji będą komunikowane niezależnie. 
 
W etapie czwartym uruchamiane będą siłownie, teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym. Zakaz organizowania imprez masowych będzie obowiązywał do odwołania. 
 

Rząd nie podaje konkretnych dat, bo te są zależne od sytuacji epidemiologicznej.

– Ten plan nie ma konkretnych dat. Nie wpisaliśmy ich świadomie. Etapy odchodzenia od obostrzeń nie oznaczają, że epidemia się kończy. Perspektywą jest szczepionka. Kiedy ona będzie – jeszcze nie wiemy mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski i dodawał, że bez tego nie wrócimy do czasu sprzed epidemii. – Nie możemy cały czas żyć w izolacji. Musimy wprowadzać zasady bezpiecznego funkcjonowania. Musimy zasłaniać twarz, stosować higienę osobistą, trzymać dystans, przestrzegać kwarantanny, dbać o starszych i słabszych oraz pracować zdalnie. To są zasady czasu epidemii.

pg

[related limit=”5″]

Autor P. G.

2020-04-16

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 3 grudnia

Słowo Życia: 3 grudnia

SOBOTA PIERWSZEGO TYGODNIA ADWENTU Mt 9, 35-10,1.5.6-8 Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w...

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

W ostatniej audycji "Rozmowy o Kościele" gościliśmy Księdza Jacka Dąbrowskiego, który opowiedział o wspólnocie...