Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Koronawirus: Szefowa KE ogłosiła zakup dodatkowych dawek szczepionek Pfizer&BionTech

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Szefowa Komisji Europejskiej ogłosiła zakup dodatkowych 300 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer i BioNTech. „To oznacza podwojenie zamówienia” – dodała Ursula von der Leyen.

Powiedziała też, że umowa z niemiecko-amerykańską firmą została wynegocjowana wspólnie przez 27 państw i nie ma możliwości, by kraje prowadziły dwustronne negocjacje z koncernem.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, że 75 milionów dawek ma być dostarczonych w drugiej połowie roku.

– To jest już zatwierdzona szczepionka, kraje członkowskie wiedzą w jaki sposób ją transportować i przechowywać. Ta decyzja daje więc pewność planowania – podkreśliła przewodnicząca Komisji.

Podwojenie zamówienia z firmy Pfizer i BioNTech do 600 milionów dawek to odpowiedź Brukseli na krytykę płynącą z krajów członkowskich, że dostawy szczepionek są zbyt wolne i otrzymywane dawki niewystarczające. Przewodnicząca Komisji Europejskiej powtórzyła, że podpisała umowy z sześcioma koncernami farmaceutycznymi i zakontraktowała 2 miliardy 300 milionów dawek.

– To więcej niż potrzeba, by zaszczepić wszystkich Europejczyków. A na unijny rynek trafią tylko szczepionki uznane za bezpieczne i skuteczne – dodała.

Obecnie tylko dwa koncerny uzyskały autoryzację Europejskiej Agencji Leków i zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie do obrotu swoich szczepionek. Pod koniec grudnia zostały zatwierdzone szczepionki firmy Pfizer i BioNTech, a przedwczoraj firmy Moderna, która ma dostarczyć 160 milionów dawek do Unii.

IAR

Autor M. Sz.

2021-01-08

Więcej informacji z tej kategorii