Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Koronawirus: Szkoły i uczelnie będą nadal zamknięte. Wiadomo też kiedy odbędą matury i egzaminy ósmoklasistów

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Szkoły i uczelnie pozostaną zamknięte do 24 maja. Przedstawiciele rządu podali też możliwe daty, w których będą mogły odbyć się egzaminy maturalne i ósmoklasistów. 

– Obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na odwieszenie działalności szkół. Zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek – do 24 maja – mówił Dariusz Piontkowski, Ministers Edukacji Narodowej. Oznacza to, że przez kolejny miesiąc uczniowie będą swoje zajęcia realizować zdalnie. 

– Egzamin maturalny się odbędzie, podobnie egzamin ósmoklasisty. Wyznaczyliśmy daty dość odlegle i bezpieczne. Matura rozpocznie się 8 czerwca. Ze względu na sytuację epidemiologiczną nie będzie części ustnej. Będą to tylko egzaminy pisemnedodawał Piontkowski.

Resort edukacji narodowej zaprezentował nowy harmonogram egzaminów:

  • egzaminy maturalne zaplanowane 8-29 czerwca (tylko egzaminy pisemne);
  • egzamin ósmoklasisty 16-18 czerwca, egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe 22 czerwca – 9 lipca;
  • egzamin zawodowy 17-28 sierpnia;
  • dodatkowy egzamin maturalny na początku lipca.

– Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli na to by egzaminy się odbyły, z zachowaniem rygoru bezpieczeństwa. Ta dzisiejsza decyzja pokazuje dużą perspektywę, daje czas maturzystom i ósmoklasistom na przygotowanie się do egzaminów – podkreślał szef resortu edukacji narodowej.

Jak zapowiedział Wojciech Murdzek, minister Szkolnictwa Wyższego zapowiedział, że na razie rok akademicki rozpocznie się zgodnie z planem, 1 października. 

Dedycje dotyczące dalszego łagodzenia obostrzeń w przyszłym tygodniu

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie poznaliśmy nowych dat dotyczących wprowadzenia kolejnego etapu łagodzeń ograniczeń, który zakłada między innymi otwarcie hoteli i miejsc noclegowych oraz niektórych instytucji kultury, takich jak biblioteki, galerie sztuki i muzea. W planie jest również otwarcie sklepów budowlanych w weekendy.

Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik rządu Piotr Müller, decyzja o przejściu w kolejną fazę odmrażania gospodarki jest uzależniona od liczby nowych przypadków koronawirusa.

– Rząd podejmie decyzję o przejściu do kolejnego etapu, gdy do Ministerstwa Zdrowia spłyną dane dotyczące liczby zachorowań w pierwszym tygodniu po uruchomieniu pierwszego etapu odmrażania. Żeby to było możliwe potrzebne są dobre informacje. Liczymy na to, że takie właśnie będą. To jest warunek niezbędny do tego, by ogłosić kolejny etap – powiedział Piotr Müller. – Myślę, że dane spłyną do Ministerstwa Zdrowia około wtorku lub środy. Zostaną wtedy dokładnie przeanalizowane. Na tej podstawie podejmowane będą decyzje co do terminu i zakresu kolejnego etapu.

Pierwszy etap obowiązuje od początku tego tygodnia. Złagodzono między innymi ograniczenia dotyczące przemieszczania się w celach rekreacyjnych i otwarto wstęp do lasów. Zwiększono też limit osób wchodzących do sklepów i miejsc kultu religijnego.

pg/IAR

[related limit=”5″]

Autor P. G.

2020-04-24

Więcej informacji z tej kategorii