Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Koronawirus: Wkrótce ruszą szczepienia uczniów od 12. roku życia

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Po pozytywnej decyzji Europejskiej Agencji Leków i rekomendacji działającej przy premierze Rady Medycznej, Polska przystępuje do szczepień dzieci od 12. roku życia. Pierwsze szczepionki zostaną podane uczniom już 7 czerwca. Na razie akcja będzie prowadzona w punktach szczepień, natomiast we wrześniu planowane jest uruchomienie szczepień w szkołach.

Obecnie dzieci w wieku od 12 lat mogą być szczepieni preparatem firmy Pfizer. Uczniowie w wieku od 12 do 18 lat to grupa 2,58 mln osób, kształcąca się w sumie w 24 tys. szkołach i innych placówkach oświatowych.

Pierwsze szczepienia dzieci już 7 czerwca – na razie w punktach szczepień

Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w piątek 28 maja wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech na dzieci w wieku od 12 do 15 lat, natomiast działająca przy premierze Rada Medyczna wydała pozytywną rekomendację w tym temacie w poniedziałek 31 maja.

Szczepienia dzieci od 12. roku życia rozpoczną się za kilka dni – 7 czerwca.  – Po analizie i wymianie opinii z Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki ustaliliśmy, że na razie dzieci będą szczepione w punktach szczepień populacyjnych i punktach szczepień powszechnych – poinformował pełnomocnik ds. szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk.

– Toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku od 7 do 12 lat.  Wyniki mają być znane we wrześniu. Jeśli będą one pozytywne, to rząd również w oparciu o rekomendację Rady Medycznej przy prezesie Mateuszu Morawieckim będzie decydował o dopuszczeniu tej grupy dzieci do szczepień – dodał Michał Dworczyk.

Po wakacjach planowane szczepienia w szkołach

Od czerwca do końca wakacji dzieci będą mogły korzystać z istniejących już form i punktów szczepień, natomiast we wrześniu planowane jest uruchomienie akcji szczepień w placówkach oświatowych. – Już w czerwcu rozpoczniemy akcję informacyjną w szkołach – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Od 6 do 10 września dyrektorzy placówek będą zbierali kwestionariusze medyczne od zainteresowanych szczepieniami uczniów, natomiast w okresie 13 – 17 września planowana jest już akcja szczepień. Jak zawsze przyjęcie antidotum przeciwko Covid-19 będzie bezpłatne i dobrowolne.

Akcja szczepień w szkołach będzie uzależniona od zainteresowania – dodał minister Czarnek.

Do tej pory w Polsce wykonano blisko 20 mln 100 tys. szczepień. Szef KPRM zachęca do rejestracji nie tylko młodych, ale każdego uprawnionego:

Utrzymujemy dobre tempo szczepień, ale namawiamy do zapisywania się. Widzimy, że w rejestracji mamy pewne spowolnienie. Podejmujemy działania ułatwiające zapisy na szczepienia – zaznaczył Michał Dworczyk.

gov.pl

 

Autor P. G.

2021-06-02

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 3 grudnia

Słowo Życia: 3 grudnia

SOBOTA PIERWSZEGO TYGODNIA ADWENTU Mt 9, 35-10,1.5.6-8 Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w...

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

W ostatniej audycji "Rozmowy o Kościele" gościliśmy Księdza Jacka Dąbrowskiego, który opowiedział o wspólnocie...