Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kraj: 161 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

161 lat temu, 22 stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe-największy zryw niepodległościowy Polaków w XIX wieku.

Profesor Krzysztof Sychowicz z Instytutu Pamięci Narodowej podkreślał na antenie Radia Nadzieja, że Powstanie Styczniowe przyczyniło się do umocnienia w narodzie ducha niepodległościowego. W Powstaniu brali udział głównie ludzi młodzi z duchem patriotyzmu:

-To Powstanie pokazało, że o niepodległość nie mogą walczyć tylko elity, a wszystkie warstwy społeczne, żeby je zachęcić trzeba im zaoferować możliwość uczestnictwa w budowaniu Państwa. Zwolennikami powstania byli głównie ludzie młodzi, nauczyło nas to również tworzenia struktur konspiracyjnych, które stały się wzorcem dla tworzenia Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej.

      2024-01-22 Krzysztof Sychowicz

Walki podczas Powstania Styczniowego toczyły się m.in na terenie obecnego województwa podlaskiego:

-Podczas Powstania Styczniowego mamy do czynienia z egzekucjami, nie było armii, Powstańcy nie kontrolowali żadnego większego miasta. Wszystkie działania, były prowadzone przez jednostki partyzanckie. W Łomży nie odbywały się walki, ale ochotnicy z miasta i powiatu łomżyńskiego byli członkami istniejących oddziałów partyzanckich, brali udział w walkach, które toczyły się na terenie dzisiejszego województwa podlaskiego. 

      2024-01-22 Krzysztof Sychowicz o walkach podczas Powstania

Powstanie styczniowe wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Zakończyło się zwycięstwem Rosji. Życie straciło kilkadziesiąt tysięcy powstańców, wiele osób zesłano na Syberię, dochodziło także do konfiskaty majątków.

Autor W M

2024-01-22

Więcej informacji z tej kategorii