Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kraj: 20 maja-Światowy Dzień Pszczół

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Muszą odwiedzić kilka milionów kwiatów, by zebrać nektar na kilogram miodu, a każda z nich w ciągu całego życia wyprodukuje płaską łyżeczkę tego produktu. Dziś Światowy Dzień Pszczół. Od pracy tych owadów zależy trzy czwarte produkcji żywności w Europie.
Jednym z wyzwań, z którymi mierzą się pasieki, jest groźna choroba pszczół zwana warrozą. Powoduje duże straty w pszczelich rodzinach.

Marian Surowiec wraz z wnuczką Oliwią Myczkowską wymyślili urządzenie, które ma chronić owady przed pasożytem wywołującym tę chorobę. Urządzenie wytwarzające ultradźwięki to ekologiczna alternatywa dla środków chemicznych:

-Po siedmiu latach badań jesteśmy pewni, że jest to bardzo dobra metoda. Te środki chemiczne, które wykorzystują pszczelarze, działają na pasożyty na zewnątrz plastra pszczelego. Natomiast na dziesięć sztuk pasożytów tylko dwa są na plastrach, osiem pasożytów znajduje się w komórce i żadna chemia praktycznie nie działa na 80% tego pasożyta, ale ultradźwięki to robią.

      20-05-2024 Marian Surowiec o metodzie

Oliwia Myczkowska mówi, że wraz z dziadkiem tworzy start-up międzypokoleniowy:

-Wszyscy nam na początku mówili, że ja jestem za młoda, a mój dziadek jest za stary, żeby tworzyć takie przedsięwzięcie, ale chcemy inspirować, żeby spełniać swoje marzenia i żeby próbować. Pomimo tego, że ja zaczęłam w wieku lat 13, a teraz mam 18, mój dziadek 71, a teraz ma 76, to robimy to i pokazujemy, że się da.

      2024-05-20 Oliwia Myczkowska o doświadczeniach

Pszczelarze uczą się tego nowego rozwiązania, bo rodzinna firma dopiero wchodzi na rynek.

Na początku skupialiśmy się przede wszystkim na badaniach naukowych i uzyskaniu patentu, co nam się udało, więc teraz wraz z programem komercjalizujemy nasze urządzenie i sprzedajemy je do pszczelarzy. Mamy już wielu użytkowników, dlatego to rozwijamy.

      2024-05-20 Oliwia Myczkowska o badaniach

Nie bez powodu mawia się: “pracowity jak pszczoła“. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podaje, że do wytworzenia kilograma miodu potrzebna jest praca całego życia około 350-400 pszczół. Pszczoła robotnica żyje przeciętnie od 4 do 6 tygodni, a matka pszczela, zwana królową, średnio 3-4 lata.

Statystycznie od jednej rodziny pszczelej odbiera się 15-20 kilogramów miodu. To nadwyżka, która zostaje po produkcji na własne potrzeby owadów. Jednego dnia wszystkie robotnice z pszczelej rodziny wykonują łącznie ponad 150 tysięcy lotów. Prędkość ich lotu to około 30 kilometrów na godzinę, a na krótkich odcinkach nawet 40 kilometrów na godzinę.

Według rejestrów weterynaryjnych pszczelarstwem w Polsce zajmuje się 97 tysięcy osób.

Informacyjna Agencja Radiowa

 

Autor M. D.

2024-05-20

Więcej informacji z tej kategorii

Łapy: Próba porwania dziecka

Łapy: Próba porwania dziecka

Do trzech lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy chcieli uprowadzić dziecko. Do szokującego zdarzenia doszło w...