Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kraj: Jutro przypada Światowy Dzień Raka

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Jutro(04.02) przypada Światowy Dzień Raka. Święto zostało ustanowione w 2000 roku. W Polsce przyjęło się mówić o „Dniu Walki z Rakiem”, mimo że oryginalna nazwa to „Cancer Day”. – Staramy się nie używać tych walecznych słów do okreslenia przechodzenia przez raka – mówiła w Poranku Siódma9 Marta Bednarek z fundacji Rak’n’Roll.

Fundacja od początku swojej działalności stara się nie używać walecznych słów i określa ten dzień Dniem Raka. – Nie każdy pacjent się z tym godzi, nie każdy ma siłę, żeby podjąć walkę, niektórzy się po prostu leczą, inni przez tego raka przechodzą, a jeszcze inni oczywiście walczą. Natomiast staramy się, aby to słownictwo było neutralne dla wszystkich i żeby każdy mógł się pod tym podpisać. Mało tego, ten Dzień Walki z Rakiem, który u nas jest hucznie obchodzony, wynika niejako ze złego tłumaczenia angielskiej nazwy tego dnia. Po angielsku jest to po prostu Światowy Dzień Raka, dlatego chcielibyśmy, żeby w Polsce również ten dzień był tak określany – mówi Marta Bednarek z fundacji Rak’n’Roll.

      2023-02-03 Marta Bednarek

Marta Bednarek, która sama 20 lat temu chorowała na raka, pytana o to jakich pytań nie zadawać i jakich określeń nie używać w rozmowie z osobą z nowotworem, mówi, aby nie pocieszać słowami „będzie dobrze”. – Nie chodzi o to, że mamy kogoś dołować, tylko chodzi o to, że nie wiemy jak będzie. Z pacjentem onkologicznym powinniśmy rozmawiać tak samo, jak z każdą inną bliską nam osobą. Ten pacjent przez zdiagnozowaniem nie zmienił się w innego człowieka. Jeżeli wcześniej lub rozmawiać o nowych kolekcjach w sklepie, o polityce, pogodzie, czy filozofii to nadal ta osoba to lubi.

Gość poranka dodaje, że warto przy osobie chorej po prostu być, a jeżeli nie wiemy co powiedzieć, to warto się do tego przyznać oraz zaoferować swoją obecność i pomoc. – Ta obecność jest zdecydowanie więcej warta niż jakiekolwiek najbardziej wyszukane czy najprostsze słowo. To jest ogólna prawda, o której mówią wszyscy pacjenci.

      2023-02-03 Marta Bednarek o tym czego nie mówić

Całej rozmowy z Martą Bednarek można wysłuchać na portalu siodma9.pl

2023-02-03

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 30 marca

Słowo Życia: 30 marca

CZWARTEK PIĄTEGO TYGODNIA WIELKIEGO POSTU   J 8, 51-59 Jezus powiedział do Żydów: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam...

Zambrów: Budowa OSP w Chorzelach

Zambrów: Budowa OSP w Chorzelach

400 tysięcy – taką kwotę otrzymała gmina Zambrów na budowę nowej siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Chorzelach....