Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kraj: Planeta kontra plastik. Światowy Dzień Ziemi

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Nasza planeta raz w roku ma swoje święto – 22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku.

Każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska. Zacznijmy od prostych rzeczy – mówi Katarzyna Dera z Nadleśnictwa Łomża:

-Możemy zacząć od ograniczenia używania foliowych torebek idąc na zakupy, warto mieć ze sobą materiałową torbę, to znacząco obniży produkcję plastiku. Jeżeli wybieramy plastik zadbajmy, aby trafił do odpowiedniego kontenera. 

      2024-04-22 Katarzyna Dera

Jak podkreślił Maciej Karczyński, rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, właśnie ta instytucja zajmuje się w Polsce monitoringiem stanu wody, gleby, powietrza, a także poszczególnych gatunków zwierząt:

-Mamy szeroko pojęte uprawnienia w nadzorze nad dbaniem o środowisko. W tym roku mówimy o plastiku, który nam towarzyszy. Jesteśmy zwolennikami ekologii, czyli zastępowania go naturalnymi tworzywami. 

      2024-04-22 Maciej Karczyński

Inspektorat prowadzi również kontrole transportu i składowania odpadów, wykorzystując do tego coraz częściej drony:

-Prowadzimy kontrole podmiotów gospodarczych, sprawdzamy czy przestrzegają przepisów o ochronie środowiska, współpracujemy ze Służbami Państwa w zwalczaniu przestępczości środowiskowej. to wszystko w trosce o  środowisko dla obecnych i przyszłych pokoleń. 

      2024-04-22 Maciej Karczyński o kontrolach transportu

Hasło tegorocznych obchodów Dnia Ziemi to Planeta kontra plastik. „W zeszłym roku na całym świecie wyprodukowano ponad 500 miliardów toreb plastikowych, czyli milion torebek na minutę” – czytamy na oficjalnej stronie Dnia Ziemi 2024. Czas przydatności takiej torebki to kilka minut, jej czas rozkładu może wynieść nawet 400 lat.

IAR  fot. lasy.gov.pl

Autor W M

2024-04-22

Więcej informacji z tej kategorii